REKLAMA
REKLAMA

Patriotyzm w wierszu i w piosence. Uczniowie SP 2 świętowali niepodległość (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W Szkole Podstawowej Nr 2 w Sanoku uczczoną święto niepodległości wierszem i piosenką. Uczniowie akcentowali swoją tożsamość narodową podczas konkursu recytatorskiego ,,Kto Ty jesteś”. Przypominali także, że wolność jest wartością, o którą trzeba dbać.

„Kto Ty jesteś…?”
Już po raz trzeci w Szkole Podstawowej nr 2 im. Św. Kingi w Sanoku odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej „Kto ty jesteś?”. Wzięli w nim udział uczniowie nie tylko sanockich szkół podstawowych (SP2, SP3, SP4, SP6), ale również powiatu sanockiego, bieszczadzkiego i leskiego (SP Mchawa, SP Poraż, SP Długie, SP Zarszyn, ZSP1 Ustrzyki Dolne).

Recytatorzy prezentowali wysoki poziom, dlatego jury  w składzie: Elżbieta Wolanin – przewodnicząca i członkowie: dyrektor Maria HarajdaBarbara Świerczyńska (Niepubliczna Szkoła im. bł. E. Bojanowskiego w Mchawie) miało nie lada problem.

Ostatecznie I miejsce przyznano Zuzannie Wdowiak (SP2) za recytację wiersza „Ojczyzna Szopena” Stanisława Balińskiego, II miejsce – Łukaszowi Pileckiemu (SP2), który zaprezentował wiersz „Modlitwa za Polskę” Heleny Bocheńskiej, a III – Aleksandrze Krawiec (SP4) za wiersz  „Modlitwa” ks. Zdzisława Peszkowskiego.

Wyróżniono trójkę recytatorów: Annę Chomycz ze szkoły w Mchawie, Jakuba Bańczaka z Poraża i Alicję Prusiecką uczennicę Szkoły Podstawowej nr 3 w Sanoku.
We wspaniały nastrój niepodległościowy wprowadził uczestników chór szkolny pod kierownictwem Bartłomieja Mandzelowskiego.

Organizatorkami konkursu kolejny rok były panie: Lucyna Mazur i Magdalena Bodziak. Uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami.

„Niepodległa, niepokorna…”
W przeddzień Święta Niepodległości  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Sanoku  w Klubie Górnika zaprezentowali  program poświęcony 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zatytułowany „Niepodległa, niepokorna…”

We wzruszający nastrój uroczystości wprowadziła piosenka „Uwierz Polsko” w wykonaniu Zofii Grzebieniak i Sandry Bulczyńskiej.

Przygotowany program był hołdem złożonym tym, którzy walczyli za Polskę i za nią ginęli. Wolność jest wartością daną, ale nie na zawsze. Trzeba o nią dbać i pielęgnować ją, szanować pamięć i oddawać cześć tym, którym zawdzięczamy pokój i suwerenność.

Jak mówił Józef Piłsudski „Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na teraźniejszość i nie ma prawa do przyszłości.”

Występujący uczniowie swoim zaangażowaniem i postawą udowodnili, że Polska jest dla nich ważna. Akademię zakończyła piosenka „Przesłanie – masz tylko jedno życie” w wykonaniu Gabrieli Drwięgi.

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Mieczysław Brekier – prezes sanockiego koła Związku Sybiraków, Andrzej Romaniak – pracownik Muzeum Historycznego w Sanoku, Hm. Krystyna Chowaniec –  komendantka Hufca ZHP Ziemi Sanockiej, reprezentanci sanockiego koła Związku Żołnierzy Armii Krajowej, delegacje uczniów sanockich szkół podstawowych i gimnazjów z liczną reprezentacją szkoły organizatora. Na program przybył również Paweł Wdowiak – sekretarz Gminy Sanok, oraz rodzice i mieszkańcy Sanoka.

Po zakończeniu programu głos zabrali: Krystyna Chowaniec i Mieczysław Brekier, wyrażając podziw nad patriotyczną postawą młodych aktorów.

Widowisko przygotowali: Teresa Fuksa, Lucyna Mazur i Bartłomiej Mandzelowski, natomiast towarzyszący mu pokaz multimedialny – s. Irena Paluch, a jego obsługę techniczną zapewnił Andrzej Pakosz.

materiał nadesłany

13-11-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)