REKLAMA
REKLAMA

Podkarpacie idzie na współpracę z Chinami. Ortyl podpisał umowę

Województwo Podkarpackie podpisało porozumienie z Regionem Autonomicznym Kuangsi-Czuang z Chińskiej Republiki Ludowej.

– To porozumienie to ważny krok we współpracy z partnerami z Chin. Rozpoczyna ono nowy okres w relacjach z Kuangsi-Czuang
– mówił tuż po podpisaniu umowy marszałek Władysław Ortyl.

Podpisy pod porozumieniem złożyli marszałek Władysław Ortyl oraz Wicegubernator Regionu Autonomicznego Kuangsi-Czuang – Chen Gang.

Podpisany dokument ustanawia partnerskie relacje pomiędzy regionami. W ramach zawartej umowy partnerzy zobowiązują do wymiany praktyk i współpracy w obszarze gospodarki, handlu, nauki i techniki, kultury, edukacji, sportu, zdrowia, a także zasobów ludzkich w celu promowania wspólnego dobrobytu i rozwoju.

– Bardzo cieszymy się, że mogliśmy podpisać to partnerskie porozumienie. Tych kilka wyjazdów i spotkań zamyka wcześniejszy etap i rozpoczynamy nowe wyzwanie dla zacieśnienia dalszych relacji gospodarczych między naszymi regionami. Cieszy nas również to, że Podkarpacie wnosi znaczący wkład w rozwój współpracy z Chinami, gdyż ten kierunek chiński jest priorytetem w skali kraju – mówił marszałek Ortyl.

– Jesteśmy przekonani, że podpisanie tego porozumienia o współpracy pomiędzy Kuangsi-Czuang a Podkarpaciem jest bardzo ważną sprawą nie tylko dla urzędników, ale także dla mieszkańców obu stron. Wymieniliśmy z panem marszałkiem dużo obszarów, w których możemy współpracować, między innymi w zakresie produkcji maszyn, samochodów, motoryzacji, części dla przemysłu lotniczego. Na pewno dzięki naszej merytorycznej współpracy stworzymy więcej nowych miejsc pracy, z korzyścią dla obu regionów – mówił wicegubernator Kuangsi-Czuang – Chen Gang.

ortyl

W podpisanym porozumieniu oba regiony zobowiązują się do utrzymywania regularnych kontaktów, które mają ułatwić wzajemne ustalenia dotyczące wymiany praktyk i współpracy oraz innych spraw będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Wymieniliśmy obszary współpracy, jakie mogą być realizowane między naszymi regionami. Kolejne nasze spotkania będą poświęcone rozwojowi tej współpracy zarówno pomiędzy samorządami, jak i przedsiębiorcami. Chcemy, aby potencjał Podkarpacia był wykorzystywane przez inwestorów z Chin. Wiemy, że dobre relacje gospodarcze z chińskimi parterami to jest przyszłość i to dzisiejsze porozumienie otwiera nowy rozdział we współpracy z naszym partnerskim regionem Kuansi-Czuang – dodał marszałek Ortyl.

W podpisaniu umowy wzięli również udział m.in. Zastępca Burmistrza Miasta Nanning – Qin Weiguo, Dyrektor Generalny, Komisja ds. Przemysłu i Technologii Informacyjnej Regionu Autonomicznego Kuangsi-Czuang – Shu Hua, a także dyrektorzy z Urzędu Regionu Autonomicznego Kuangsi-Czuang – Huang Zhijian oraz Huang Yan, a także przedstawiciel tamtejszej Agencji Promocji Inwestycji – Qian Jingshan.

Do Rzeszowa przyjechali również przedstawiciele Liugong Dressta Machinery – firmy należącej do chińskiego koncernu Guanxi Liugong Machinery, który w 2012 roku kupił od Huty Stalowa Wola zakład produkujący maszyny budowlane i rozpoczął tam własną produkcję. Zakład zatrudnia obecnie 1400 pracowników, a jego urządzenia są sprzedawane do krajów na całym świecie. Wśród osób, które wzięły udział w podpisaniu umowy ze strony LiuGong Dressta Machinery byli: Wu Yindeng – Prezes Zarządu LiuGong Dressta Machinery, Zastępca Prezesa – Hou Yubo oraz Dyrektor Departamentu Organizacyjno-Prawnego LiuGong Dressta Machinery – Jacek Krzykwa.

Firma LiuGong uczyniła już pierwszy krok do inwestowania na Podkarpaciu, uważamy że ta firma będzie się rozwijać, a wraz z jej lepszym rozwojem znajdziemy jeszcze więcej tematów do współpracy – podkreślał wicegubernator Kuangsi-Czuang – Chen Gang.

Jesteśmy na Podkarpaciu, a dokładniej w Stalowej Woli już od trzech lat i mamy bardzo pozytywne doświadczenia jeżeli chodzi o współpracę z przedstawicielami lokalnej społeczności i samorządu. Zatrudniamy wiele osób z Podkarpacia, mamy doświadczonych pracowników, ale też przyjmujemy nowe, młode osoby. Te relacje układają się bardzo dobrze – mówił prezes zarządu LiuGong – Wu Yindeng.


W spotkaniu uczestniczył także prezydent Stalowej woli Lucjusz Nadbereżny.

W Stalowej Woli wszyscy życzą firmie LiuGong jak najlepiej, żeby się rozwijała. Na pewno będą trudne chwile, bo rynek maszyn budowlanych jest trudny, ale ja jako prezydent doceniam determinację zarządu, pracowników, aby rozwijać zakład, inwestować w nowych pracowników. I mam nadzieję, że nowy okres programowania unijnego pozwoli rozwijać LiuGong jego potencjał technologiczny – mówił Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Marszałek Władysław Ortyl odpowiadając na pytania dziennikarzy podkreślał także, że współpraca z partnerem z Chin będzie również obejmowała takie obszary jak rolnictwo i turystyka.

Przedstawiłem delegacji z Kuangsi-Czuang walory turystyczne Podkarpacia. Mówiłem także o lotnisku w Jasionce, które jest naszym oknem na świat. Chcemy również nawiązać współpracę z chińskim regionem w obszarze rolnictwa, wymiany towarowej z korzyścią dla podkarpackich rolników, bo jest to region o wielkim potencjale rolniczym, ale także potencjalny rynek zbytu dla naszych producentów rolnych – tłumaczył marszałek Ortyl.

Historia współpracy Województwa Podkarpackiego z Kuangsi-Czuang

Początek współpracy obu regionów sięga 2011 roku, kiedy to delegacja z Kuangsi-Czuang przyjechała do Rzeszowa. Rok później przedstawiciele z Podkarpacia podpisali w Kuangsi-Czuang list intencyjny pomiędzy Województwem Podkarpackim a regionem Kuangsi-Czuang. Spotkanie było też okazją do rozmów biznesowych z partnerami z Chin oraz pozwoliło zaprezentować ofertę inwestycyjną Podkarpacia. Kilka miesięcy później, w październiku 2012 r. Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Kuangsi – jego przedmiotem było nawiązanie współpracy polegającej na wymianie studentów, kadry naukowej oraz przeprowadzanie wspólnych projektów badawczych. W maju 2015 roku Sejmik Województwa Podkarpackiego podjął uchwałę w sprawie podjęcia inicjatywy zagranicznej i zawarcia porozumienia o ustanowieniu partnerskich relacji pomiędzy Województwem Podkarpackim a regionem Autonomicznym Kuangsi-Czuang.

Informacje dotyczące KUANGSI-CZUANG

Region Autonomiczny Kuangsi-Czuang jest jednym z pięciu etnicznych autonomicznych regionów w Chinach i może poszczycić się najbardziej urokliwymi krajobrazami górskimi, rzecznymi oraz nadmorskimi. Pod jurysdykcją regionu znajduje się 14 prefektur i 109 powiatów zajmujących 236.700 km² powierzchni lądowej oraz 129.300 km² powierzchni wodnej. Stolicą regionu jest miasto Nanning, znane jako „Zielone miasto Chin”. Na koniec 2010 r. liczbę ludności Kuangsi szacowano na około 51 milionów.

Region położony jest w południowej części Chin i sąsiaduje z krajami Azji Południowo-Wschodniej. Kuangsi jest jedynym regionem w Chinach, który łączy ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo – Wschodniej) z Chinami, zarówno drogą lądową jak i morską,

Atutem Kuangsi-Czuang jest bogactwo zasobów naturalnych, wydobywa się tam 10 głównych kolorowych metali nieszlachetnych w Chinach. Znajdują się tu główne chińskie złoża aluminium, manganu, cyny, antymonu i indu.

Kuangsi kładzie nacisk na siedem głównych sektorów, takich jak: przemysł spożywczy – produkcja cukru, przemysł metali kolorowych – przetwórstwo aluminium, przemysł samochodowy – produkcja średnich limuzyn, przemysł petrochemiczny – rafinerie ropy naftowej, przemysł hutniczy – żelazo i stal oraz przemysł maszynowy – konstrukcja maszyn. Ponadto można wskazać kilka kluczowych gałęzi przemysłu, mianowicie: produkcja materiałów budowlanych, produkcja papieru, budowa statków, przemysł włókienniczy, odzieżowy i skórzany, produkcja przyrządów pomiarowych w tym zegarków, a także produkcja farmaceutyczna.

19-06-2015
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.