REKLAMA
REKLAMA

POWIAT LESKI: 0,5 promila alkoholu u kierowcy

POWIAT LESKI / PODKARPACIE. Policjanci zatrzymali w miejscowości Wańkowa do kontroli drogowej kierowcę samochodu marki toyota. W trakcie interwencji okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

W poniedziałek przed południem policjanci ruchu drogowego z Leska w miejscowości Wańkowa zatrzymali do kontroli kierowcę toyoty. Podczas prowadzonych czynności policjanci wyczuli od mężczyzny wyraźną woń alkoholu. Po przebadaniu 49-letniego mieszkańca powiatu leskiego, urządzenie wskazało ponad 0,5 promila alkoholu w jego organizmie.

Mężczyzna stracił prawo jazdy, a za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) to jest to stan po użyciu alkoholu. Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karę aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Natomiast stan nietrzeźwości w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila (bądź przekracza 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. W myśl przepisów kodeksu karnego, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

518671066

źródło: KPP Lesko
foto: archiwum KWP

14-10-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)