REKLAMA
REKLAMA

Rozpoczął się sezon na nagminne wypalanie traw

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Wczoraj brzozowscy policjanci czterokrotnie interweniowali w związku z „wiosennymi porządkami”. Mieszkańcy Górek i Turzego Pola chcieli uporządkować swoje łąki poprzez wypalanie traw.

W trzech przypadkach niezbędna była pomoc straży pożarnej, która ugasiła ogień. Policja przypomina o tym, że jest to prawnie zabronione i bardzo niebezpieczne.

Wystarczyło kilka cieplejszych dni, by wiele osób zabrało się za wiosenne porządki przy domu i na polach. Tylko wczoraj (9 bm) brzozowscy policjanci interweniowali czterokrotnie w związku z wypalaniem traw:

Pierwszy raz około godz. 10 w Górkach. Policjanci ustalili, że sprawcą wypalania trawy był 60-letni mężczyzna. Będący na miejscu zdarzenia strażacy ugasili ogień, a sprawca tego wykroczenia został ukarany mandatem karnym.

Kilka godzin później policjanci zostali skierowani do Turzego Pola. Tam również miało miejsce „porządkowanie łąk”. Policjanci ujawnili trzy miejsca wypalania suchych traw. W dwóch przypadkach niezbędna była pomoc straży pożarnej. Podczas tych interwencji funkcjonariusze ustalili jednego z mieszkańców Turzego Pola, który w ten sposób porządkował własną łąkę. Za popełnione wykroczenie 70-letni mężczyzna został również ukarany mandatem karnym.

Pamiętajmy o tym, że wysuszone trawy palą się bardzo szybko. A jeśli jeszcze do tego wszystkiego dołączy wiosenny wiatr to o pożar nie jest trudno. Ogień bardzo szybko się rozprzestrzenia i może wymknąć się spod kontroli. Wówczas stwarza duże niebezpieczeństwo dla osób i mienia, zwłaszcza gdy przeniesie się na pobliskie zabudowania. Natomiast gdy wypalanie traw ma miejsce przy drodze to dym staje się niebezpieczeństwem w ruchu drogowym. Ogranicza widoczność zarówno kierowcom, jak i pieszym. Może stać się przyczyną niebezpiecznych i tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców powiatu brzozowskiego o rozsądek podczas wiosennego porządkowania. Pamiętajmy, że wypalanie traw jest prawnie zabronione. Policjanci przyjeżdżający na takie zgłoszenie będą stosować sankcje karne.

Wypalania traw zabraniają:
• USTAWA O OCHRONIE PRZYRODY, art. 45 mówiący, że „zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin” oraz art. 59 mówiący, że „kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu albo grzywny

• USTAWA O LASACH, art. 30 ust. 3 pkt 3 ustawy z 28 września 1991 roku: „W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia i wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.”

• KODEKS WYKROCZEŃ, art. 82 § 1 pkt 7 „kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, a w szczególności w lesie lub na terenie śródleśnym albo w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu wypala wierzchnią warstwę gleby lub pozostałości roślinne, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.

• KODEKS KARNY, art. 163 § 1 „kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10″, natomiast według art. 164 § 1 „kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

źródło: KPP Brzozów
foto: archiwum KWP

wypalanie

10-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)