REKLAMA
REKLAMA

Rozpoczął się sezon na nagminne wypalanie traw

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Wczoraj brzozowscy policjanci czterokrotnie interweniowali w związku z „wiosennymi porządkami”. Mieszkańcy Górek i Turzego Pola chcieli uporządkować swoje łąki poprzez wypalanie traw.

W trzech przypadkach niezbędna była pomoc straży pożarnej, która ugasiła ogień. Policja przypomina o tym, że jest to prawnie zabronione i bardzo niebezpieczne.

Wystarczyło kilka cieplejszych dni, by wiele osób zabrało się za wiosenne porządki przy domu i na polach. Tylko wczoraj (9 bm) brzozowscy policjanci interweniowali czterokrotnie w związku z wypalaniem traw:

Pierwszy raz około godz. 10 w Górkach. Policjanci ustalili, że sprawcą wypalania trawy był 60-letni mężczyzna. Będący na miejscu zdarzenia strażacy ugasili ogień, a sprawca tego wykroczenia został ukarany mandatem karnym.

Kilka godzin później policjanci zostali skierowani do Turzego Pola. Tam również miało miejsce „porządkowanie łąk”. Policjanci ujawnili trzy miejsca wypalania suchych traw. W dwóch przypadkach niezbędna była pomoc straży pożarnej. Podczas tych interwencji funkcjonariusze ustalili jednego z mieszkańców Turzego Pola, który w ten sposób porządkował własną łąkę. Za popełnione wykroczenie 70-letni mężczyzna został również ukarany mandatem karnym.

Pamiętajmy o tym, że wysuszone trawy palą się bardzo szybko. A jeśli jeszcze do tego wszystkiego dołączy wiosenny wiatr to o pożar nie jest trudno. Ogień bardzo szybko się rozprzestrzenia i może wymknąć się spod kontroli. Wówczas stwarza duże niebezpieczeństwo dla osób i mienia, zwłaszcza gdy przeniesie się na pobliskie zabudowania. Natomiast gdy wypalanie traw ma miejsce przy drodze to dym staje się niebezpieczeństwem w ruchu drogowym. Ogranicza widoczność zarówno kierowcom, jak i pieszym. Może stać się przyczyną niebezpiecznych i tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców powiatu brzozowskiego o rozsądek podczas wiosennego porządkowania. Pamiętajmy, że wypalanie traw jest prawnie zabronione. Policjanci przyjeżdżający na takie zgłoszenie będą stosować sankcje karne.

Wypalania traw zabraniają:
• USTAWA O OCHRONIE PRZYRODY, art. 45 mówiący, że „zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin” oraz art. 59 mówiący, że „kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu albo grzywny

• USTAWA O LASACH, art. 30 ust. 3 pkt 3 ustawy z 28 września 1991 roku: „W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia i wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.”

• KODEKS WYKROCZEŃ, art. 82 § 1 pkt 7 „kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, a w szczególności w lesie lub na terenie śródleśnym albo w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu wypala wierzchnią warstwę gleby lub pozostałości roślinne, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.

• KODEKS KARNY, art. 163 § 1 „kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10″, natomiast według art. 164 § 1 „kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

źródło: KPP Brzozów
foto: archiwum KWP

wypalanie

10-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)