REKLAMA
REKLAMA

RZESZÓW: Ekskluzywna nielegalna imigracja prywatnym samolotem

Funkcjonariusze Straży Granicznej z lotniska w Rzeszowie – Jasionce, na pokładzie lecącego z Grecji do Szwecji małego, 5-osobowego samolotu Piper Saratoga, ujawnili czterech nielegalnych imigrantów: dwóch bezpaństwowców narodowości palestyńskiej (27 i 28 lat), Irakijczyka (32 l.) i nieletniego obywatela Syrii (14l.)

W trakcie lądowania awionetki na lotnisku w Rzeszowie – Jasionce, kontrolerzy Straży Granicznej ustalili, że z uwagi na międzylądowanie samolotu w Macedonii, istnieje konieczność dokonania odprawy granicznej. (Zgodnie z przepisami: pkt. 2 załącznika nr VI Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 562/2006 z dnia 15 marca 2006r ustanawiające wspólny kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice – kodeks graniczny Schengen).

Pomimo kilkukrotnego wezwania, pilot odmówił poddania się procedurze. Tłumaczył, że natychmiast po zakończeniu obsługi technicznej, musi odlecieć do Szwecji. Z uwagi na sytuację, do samolotu skierowano patrol funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Kontrolerzy ustalili, że na pokładzie oprócz pilota (ob. Szwecji), znajduje się jeszcze czterech nielegalnych pasażerów. Nikt z turystów nie posiadał dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy strefy Schengen. Pilot zapytany o pasażerów, twierdził, że nie wie kim są, a na pokład samolotu zabrał ich przez przypadek.

W związku z powyższym pilota oraz pasażerów zatrzymano. Obywatel Szwecji otrzymał zarzut organizowania innym osobom przekroczenia granicy wbrew przepisom, a imigranci trafili do  strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

źródło: BOSG

27-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)