REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Jakie inwestycje drogowe przeprowadzi powiat? Kolejny zwrot subwencji oświatowej ciosem dla budżetu

SANOK / PODKARPACIE. Aktualny wykaz powiatowych inwestycji drogowych raczej na nikim wrażenia nie robi. Plan oszczędnościowy założony i realizowany przez nowe władze ma jednak przynieść wymierne korzyści w postaci wkładów własnych do znacznie większych projektów. Sytuację komplikuje drugi już nakaz zwrotu subwencji oświatowej. Tym razem za rok szkolny 2010/2011 w kwocie 600 tys. zł.

ts

Drogi powiatu sanockiego mają łączną długość 246 km. W obecnej kadencji rozpoczęto pięć zadań:

1. Przebudowa drogi powiatowej Zarszyn – Odrzechowa – łącznie  4,9 km,

2. Przebudowa drogi powiatowej Sanok – Dobra w miejscowości Międzybrodzie i Dębna – łącznie 4,1 km,

3. Przebudowa drogi powiatowej Sanok – Dobra w miejscowości Dobra – 0,3 km,

4. Opracowanie projektu budowlanego w ramach zadania „Stabilizacja osuwiska w ciągu drogi powiatowej Sanok-Dobra w m. Dębna”,

5. Opracowanie projektu budowlanego w ramach zadania „Stabilizacja osuwiska w ciągu drogi powiatowej Sanok – Liszna w m. Liszna”.

W najbliższych miesiącach zrealizowane zostaną cztery kolejne inwestycje:

1. Przebudowa drogi powiatowej Tarnawa – Kalnica w m. Tarnawa Górna polegająca na budowie chodnika o długości 180 m. oraz przebudowa drogi powiatowej Tarnawa – Huzele polegająca na budowie utwardzonego pobocza strona lewa o długości 54 m w miejscowości Tarnawa Górna,

2. Przebudowa drogi powiatowej Milcza – Besko polegającą na budowie chodnika w miejscowości Besko o długości 87 m,

3. Przebudowa drogi powiatowej Czerteż – Strachocina polegająca na budowie chodnika dla pieszych w miejscowości Kostarowce,

4. Opracowania dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla zadania pn.: „Rozbudowa drogi powiatowej ul. Kościelna polegająca na wykonaniu chodnika dla pieszych w miejscowości Sanok” o długości 98 m – strona lewa- wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

Remontu wymaga kolejnych 100 km powiatowych dróg – dowiadujemy się w wydziale Inwestycji i Dróg Starostwa Powiatowego w Sanoku.

Wszystkie prace pochłoną około 5 mln zł. Tyle zabezpieczył powiat. Inwestycje są jednak realizowane przy udziale gmin, które dokładają 50% środków. W poprzedniej kadencji na remonty dróg i mostów wydano łącznie 73 386 829,65 zł.

Być może kwota przeznaczona na początku roku na inwestycje drogowe nie jest imponująca, ale cały czas zabiegamy o dodatkowe środki, wszędzie tam gdzie jest możliwość uzyskania dofinansowania. Na budżet należy patrzeć całościowo, mając na uwadze wszystkie potrzeby, w tym oświatę i służbę zdrowia. Jestem pewny, że w ciągu roku pozyskamy kolejne pieniądze, które przeznaczymy na modernizację dróg – zapowiada Waldemar Och, przewodniczący Rady Powiatu Sanockiego.

W pracy samorządowej często jest tak, że wiele pomysłów poprzednich władz jest kontynuowanych przez następców. Taką sytuację mamy choćby w perspektywie przebudowy drogi Sanok – Dobra oraz stabilizacji osuwisk. Jestem pozytywnie nastawiony do takich działań. Liczę, że podobnie jak w minionych czterech latach, również teraz uda się nam zrealizować wiele ważnych dla mieszkańców powiatu zadań. Cieszę się również, że zarząd poparł moją propozycję wyremontowania ul. Traugutta. Cały czas walczę również o modernizację ul. Podgórze. Wcześniej, naprawiliśmy chodnik, postawiliśmy wyniesione przejście dla pieszych, ale w moim przekonaniu należy również zainwestować w nawierzchnię asfaltową. To koszt około 230 tys. zł. – mówi Sebastian Niżnik, radny powiatowy, starosta sanocki w latach 2010-2014.

Już teraz, w ramach konstrukcji budżetu na 2016 roku będziemy się zastanawiać nad kolejnymi inwestycjami dotyczącymi powiatowych dróg – deklaruje Roman Konieczny, starosta sanocki i dodaje: – Nie jest wykluczone, że również w obecnej kadencji wydatkowanie środków na drogi osiągnie pułap kilkudziesięciu mln zł. Plan oszczędnościowy ma na celu zagospodarowanie pieniędzy na wkłady własne do projektów unijnych. 2016 rok będzie w tym zakresie kluczowy. Od początku staramy się wyjść na prostą, ale nie jest to łatwe. Właśnie otrzymaliśmy nakaz zwrotu subwencji oświatowej za rok szkolny 2010/2011 w kwocie 600 tys. zł.

Wcześniej Urząd Kontroli Skarbowej nakazał starostwu zwrot subwencji w wysokości 440 tys. zł za rok szkolny 2009/2010. Razem, jest to zatem kwota ponad 1 mln zł.

Obawiam się, że nie była to ostatnia kontrola – mówi Roman Konieczny.

O uszczupleniu powiatowej kasy z powodu zwrotu subwencji za rok szkolny 2009/2010 pisaliśmy tutaj:

Powiat musi zwrócić pieniądze na oświatę. Opóźnienie w opłaceniu składek ZUS dla nauczycieli

źródło: Red., Starostwo Powiatowe w Sanoku

16-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)