REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Jakie inwestycje drogowe przeprowadzi powiat? Kolejny zwrot subwencji oświatowej ciosem dla budżetu

SANOK / PODKARPACIE. Aktualny wykaz powiatowych inwestycji drogowych raczej na nikim wrażenia nie robi. Plan oszczędnościowy założony i realizowany przez nowe władze ma jednak przynieść wymierne korzyści w postaci wkładów własnych do znacznie większych projektów. Sytuację komplikuje drugi już nakaz zwrotu subwencji oświatowej. Tym razem za rok szkolny 2010/2011 w kwocie 600 tys. zł.

ts

Drogi powiatu sanockiego mają łączną długość 246 km. W obecnej kadencji rozpoczęto pięć zadań:

1. Przebudowa drogi powiatowej Zarszyn – Odrzechowa – łącznie  4,9 km,

2. Przebudowa drogi powiatowej Sanok – Dobra w miejscowości Międzybrodzie i Dębna – łącznie 4,1 km,

3. Przebudowa drogi powiatowej Sanok – Dobra w miejscowości Dobra – 0,3 km,

4. Opracowanie projektu budowlanego w ramach zadania „Stabilizacja osuwiska w ciągu drogi powiatowej Sanok-Dobra w m. Dębna”,

5. Opracowanie projektu budowlanego w ramach zadania „Stabilizacja osuwiska w ciągu drogi powiatowej Sanok – Liszna w m. Liszna”.

W najbliższych miesiącach zrealizowane zostaną cztery kolejne inwestycje:

1. Przebudowa drogi powiatowej Tarnawa – Kalnica w m. Tarnawa Górna polegająca na budowie chodnika o długości 180 m. oraz przebudowa drogi powiatowej Tarnawa – Huzele polegająca na budowie utwardzonego pobocza strona lewa o długości 54 m w miejscowości Tarnawa Górna,

2. Przebudowa drogi powiatowej Milcza – Besko polegającą na budowie chodnika w miejscowości Besko o długości 87 m,

3. Przebudowa drogi powiatowej Czerteż – Strachocina polegająca na budowie chodnika dla pieszych w miejscowości Kostarowce,

4. Opracowania dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla zadania pn.: „Rozbudowa drogi powiatowej ul. Kościelna polegająca na wykonaniu chodnika dla pieszych w miejscowości Sanok” o długości 98 m – strona lewa- wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

Remontu wymaga kolejnych 100 km powiatowych dróg – dowiadujemy się w wydziale Inwestycji i Dróg Starostwa Powiatowego w Sanoku.

Wszystkie prace pochłoną około 5 mln zł. Tyle zabezpieczył powiat. Inwestycje są jednak realizowane przy udziale gmin, które dokładają 50% środków. W poprzedniej kadencji na remonty dróg i mostów wydano łącznie 73 386 829,65 zł.

Być może kwota przeznaczona na początku roku na inwestycje drogowe nie jest imponująca, ale cały czas zabiegamy o dodatkowe środki, wszędzie tam gdzie jest możliwość uzyskania dofinansowania. Na budżet należy patrzeć całościowo, mając na uwadze wszystkie potrzeby, w tym oświatę i służbę zdrowia. Jestem pewny, że w ciągu roku pozyskamy kolejne pieniądze, które przeznaczymy na modernizację dróg – zapowiada Waldemar Och, przewodniczący Rady Powiatu Sanockiego.

W pracy samorządowej często jest tak, że wiele pomysłów poprzednich władz jest kontynuowanych przez następców. Taką sytuację mamy choćby w perspektywie przebudowy drogi Sanok – Dobra oraz stabilizacji osuwisk. Jestem pozytywnie nastawiony do takich działań. Liczę, że podobnie jak w minionych czterech latach, również teraz uda się nam zrealizować wiele ważnych dla mieszkańców powiatu zadań. Cieszę się również, że zarząd poparł moją propozycję wyremontowania ul. Traugutta. Cały czas walczę również o modernizację ul. Podgórze. Wcześniej, naprawiliśmy chodnik, postawiliśmy wyniesione przejście dla pieszych, ale w moim przekonaniu należy również zainwestować w nawierzchnię asfaltową. To koszt około 230 tys. zł. – mówi Sebastian Niżnik, radny powiatowy, starosta sanocki w latach 2010-2014.

Już teraz, w ramach konstrukcji budżetu na 2016 roku będziemy się zastanawiać nad kolejnymi inwestycjami dotyczącymi powiatowych dróg – deklaruje Roman Konieczny, starosta sanocki i dodaje: – Nie jest wykluczone, że również w obecnej kadencji wydatkowanie środków na drogi osiągnie pułap kilkudziesięciu mln zł. Plan oszczędnościowy ma na celu zagospodarowanie pieniędzy na wkłady własne do projektów unijnych. 2016 rok będzie w tym zakresie kluczowy. Od początku staramy się wyjść na prostą, ale nie jest to łatwe. Właśnie otrzymaliśmy nakaz zwrotu subwencji oświatowej za rok szkolny 2010/2011 w kwocie 600 tys. zł.

Wcześniej Urząd Kontroli Skarbowej nakazał starostwu zwrot subwencji w wysokości 440 tys. zł za rok szkolny 2009/2010. Razem, jest to zatem kwota ponad 1 mln zł.

Obawiam się, że nie była to ostatnia kontrola – mówi Roman Konieczny.

O uszczupleniu powiatowej kasy z powodu zwrotu subwencji za rok szkolny 2009/2010 pisaliśmy tutaj:

Powiat musi zwrócić pieniądze na oświatę. Opóźnienie w opłaceniu składek ZUS dla nauczycieli

źródło: Red., Starostwo Powiatowe w Sanoku

16-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)