REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Szpital gotowy do pełnienia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Czy będzie to możliwe w 2016 roku?

SANOK / PODKARPACIE. W szpitalu wyremontowano pomieszczania, w których miałaby być świadczona nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Jest również pozytywna opinia sanepidu. Jest plan pozyskania lekarzy. Wszystko wydaje się być gotowe. aby przyjmować pacjentów. Szkopuł w tym, że nie wiadomo czy w 2016 roku odbędzie się konkurs na nowy kontrakt z NFZ.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna funkcjonuje w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Świadczenie udzielane jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy. Ubezpieczeni w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia mogą korzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki.

Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad zarówno w warunkach ambulatoryjnych jak i w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych). Warto zaznaczyć, że w razie potrzeby medyk udzieli również pomocy telefonicznie. Świadczenia te są bezpłatne dla osób ubezpieczonych i udzielane bez skierowania.

W Sanoku nocną i świąteczną opieką zdrowotną zajmuje się NZOZ Acamar dzierżawiący lokal od Samodzielnego Publicznego Miejskiego Zespołu Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Wartość kontraktów podpisywanych z NFZ w ostatnich latach kształtowała się następująco:

2013 r. – 1 milion 63 tys. zł,
2014 r. – 1 milion 275 tys. zł,
2015 r. – 1 milion 279 tys. zł.

W ostatnim czasie, wróciła rozmowa na temat ewentualnego wystartowania SPZOZ w Sanoku w konkursie na świadczenie usług od początku 2016 roku. Dyrekcja szpitala zaordynowała przystosowanie lokali potrzebnych do spełnienia wszelkich kryteriów.

Zleciliśmy malowanie, zrobiliśmy wszystko, aby dostosować pomieszczenia do wymogów. Dysponujemy już pozytywną opinię sanepidu. Mamy wstępny plan pozyskania lekarzy, którzy mogliby pracować w takim punkcie – mówił w rozmowie z naszym reporterem Adam Siembab, dyrektor SPZOZ w Sanoku.

Jak informowaliśmy wcześniej, kontrakt na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną świadczony przez NZOZ Acamar w Sanoku został aneksowany i przedłużony do 30 czerwca 2016 roku. Konkurs na nową umowę miał w tej sytuacji zostać ogłoszony najwcześniej wiosną. Wszystko wskazuje na to, że tak faktycznie będzie, ale tylko w sytuacji, kiedy nowy rząd nie zdecyduje się zapowiadaną likwidację NFZ bądź jego przekształcenie.

O śmiałych planach wprowadzenia systemowych zmian w polskiej służbie zdrowia mówi się jednak coraz więcej. Osoby ze środowiska nie pozostawiają złudzeń, że jeśli od początku 2017 roku restrukturyzacja wejdzie w życie, świadczenia zostaną aneksowane do końca 2016 roku. A jeśli nie będzie konkursu, nie będzie szansy na przeniesienie punktu do budynku przy ul. 800-lecia w przyszłym roku.

Istnieje prawdopodobieństwo, że w przypadku rozwiązania NFZ od początku 2017 roku, aktualny kontrakt na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną zostanie aneksowany do końca 2016 roku. Trzeba jednak poczekać na ostateczne decyzje rządu. Na razie funkcjonujemy normalnie. Przewidujemy, że konkurs zostanie ogłoszony na wiosnę – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy NFZ oddział w Rzeszowie.

1107Tutaj, w przychodni przy ul. Jana Pawła II świadczona jest aktualnie nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

01Czy w 2016 roku sanocki szpital będzie miał szansę przejęcia nocnej i świątecznej opieki medycznej?

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK: Szpital powalczy o kontrakt na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Koniec z tułaczką pacjentów?

Czy nocna i świąteczna opieka zdrowotna powinna być świadczona w sanockim szpitalu?

źródło: Red., NFZ

08-12-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)