REKLAMA
REKLAMA

Świąteczne drzewko od leśników

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W nadleśnictwach z terenu RDLP w Krośnie można się już zaopatrzyć w choinkę pochodzącą prosto z lasu.

W pierwszym tygodniu do sprzedaży przygotowano ponad cztery tysiące choinek, głównie świerkowych, ale w sprzedaży są też sosny i jodły, pochodzące ze specjalnych plantacji choinkowych, zakładanych najczęściej na gruntach użytkowanych przejściowo np. pod liniami wysokiego napięcia lub na gruncie rolnym, jak również z cięć pielęgnacyjnych w młodnikach.

Co roku leśnicy podkarpaccy przygotowują od 5 do 8 tysięcy choinek o wymiarach „domowych” do 2,5 metra wysokości, za które trzeba zapłacić 25-45 złotych. Realizowane są też zamówienia specjalne na drzewka wyższe, do 10 metrów, np. do ustawienia w kościołach i miejscach publicznych.

Wpływy ze sprzedaży drzewek to mało istotna część przychodów Lasów Państwowych, ale sama sprzedaż stanowi ważny element tradycji, którą chcemy kontynuować – mówi Bogusław Famielec, dyrektor RDLP w Krośnie. – Żywe drzewko wprowadza do naszych domów nie tylko zapach i nastrój świąteczny, ale wnosi również „duszę” lasu. Dlatego warto je propagować zamiast  „bezdusznej”, plastikowej choinki.

Ceny choinek kształtują samodzielnie poszczególne nadleśnictwa, kierując się zasadami rynku i uwzględniając poniesione koszty założenia i utrzymania plantacji oraz pozyskania drzewek. Pozyskanie choinek w Lasach Państwowych w najmniejszym stopniu nie narusza równowagi ekosystemu leśnego.

Drzewka można będzie nabyć w biurach nadleśnictw lub bezpośrednio u leśniczych, prowadzonych plantacje choinkowe. Najwięcej, ponad dwa tysiące sztuk, przygotowało tradycyjnie Nadleśnictwo Leżajsk.

choinki

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
źródło: RDLP w Krośnie

09-12-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)