REKLAMA
REKLAMA

Świąteczne drzewko od leśników

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W nadleśnictwach z terenu RDLP w Krośnie można się już zaopatrzyć w choinkę pochodzącą prosto z lasu.

W pierwszym tygodniu do sprzedaży przygotowano ponad cztery tysiące choinek, głównie świerkowych, ale w sprzedaży są też sosny i jodły, pochodzące ze specjalnych plantacji choinkowych, zakładanych najczęściej na gruntach użytkowanych przejściowo np. pod liniami wysokiego napięcia lub na gruncie rolnym, jak również z cięć pielęgnacyjnych w młodnikach.

Co roku leśnicy podkarpaccy przygotowują od 5 do 8 tysięcy choinek o wymiarach „domowych” do 2,5 metra wysokości, za które trzeba zapłacić 25-45 złotych. Realizowane są też zamówienia specjalne na drzewka wyższe, do 10 metrów, np. do ustawienia w kościołach i miejscach publicznych.

Wpływy ze sprzedaży drzewek to mało istotna część przychodów Lasów Państwowych, ale sama sprzedaż stanowi ważny element tradycji, którą chcemy kontynuować – mówi Bogusław Famielec, dyrektor RDLP w Krośnie. – Żywe drzewko wprowadza do naszych domów nie tylko zapach i nastrój świąteczny, ale wnosi również „duszę” lasu. Dlatego warto je propagować zamiast  „bezdusznej”, plastikowej choinki.

Ceny choinek kształtują samodzielnie poszczególne nadleśnictwa, kierując się zasadami rynku i uwzględniając poniesione koszty założenia i utrzymania plantacji oraz pozyskania drzewek. Pozyskanie choinek w Lasach Państwowych w najmniejszym stopniu nie narusza równowagi ekosystemu leśnego.

Drzewka można będzie nabyć w biurach nadleśnictw lub bezpośrednio u leśniczych, prowadzonych plantacje choinkowe. Najwięcej, ponad dwa tysiące sztuk, przygotowało tradycyjnie Nadleśnictwo Leżajsk.

choinki

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
źródło: RDLP w Krośnie

09-12-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)