REKLAMA
REKLAMA

SDK zaprasza na wyjątkowe widowisko. Do Sanoka zawita kontrowersyjny ,,Król Ubu”

SANOK / PODKARPACIE. „Król Ubu czyli Polacy” – pod takim tytułem, w 1888 roku, Alfred Jarry napisał sztukę, uznaną za prekursorską dla surrealizmu czy teatru absurdu. Spektakl juz 23 czerwca o godz. 19.00 na parkingu przy sanockiej Arenie.

W roku 1936 „Króla Ubu” przełożył na język polski Tadeusz Boy-Żeleński i z tę wersję przyswoiło sobie kilka pokoleń widzów teatralnych.

W 2006 roku swoją propozycję tekstu Jarry`ego zaproponował Jan Gondowicz i na jej podstawie Jan Klata przygotował spektakl w krakowskim Starym Teatrze.

Sceniczny „Król Ubu” wywoływał zgorszenie od czasu premiery w 1896 r. Mimo to teatry bardzo często sięgały po tekst dramatu, by za jego sprawą wypowiadać się na tematy trudne i społecznie dolegliwe. Spektakl, zrealizowany na deskach Starego Teatru, wywołał wiele kontrowersji, a przy okazji – i o to chodziło twórcom – dyskusję, nie tylko o sztuce.

„Jan Klata rzuca wyzwanie wszelkim konwenansom” – pisano po premierze. Żeby się przekonać, jak mocne to wyzwanie, trzeba zobaczyć spektakl: 23 czerwca (wtorek) „Ubu Król” przyjedzie do Sanoka w ramach projektu „Ubu Tour”.

Bezpłatne wejściówki są do odebrania w Kasie SDK.

ubu_esanok

materiał nadesłany

22-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)