REKLAMA
REKLAMA

SDK zaprasza na wyjątkowe widowisko. Do Sanoka zawita kontrowersyjny ,,Król Ubu”

SANOK / PODKARPACIE. „Król Ubu czyli Polacy” – pod takim tytułem, w 1888 roku, Alfred Jarry napisał sztukę, uznaną za prekursorską dla surrealizmu czy teatru absurdu. Spektakl juz 23 czerwca o godz. 19.00 na parkingu przy sanockiej Arenie.

W roku 1936 „Króla Ubu” przełożył na język polski Tadeusz Boy-Żeleński i z tę wersję przyswoiło sobie kilka pokoleń widzów teatralnych.

W 2006 roku swoją propozycję tekstu Jarry`ego zaproponował Jan Gondowicz i na jej podstawie Jan Klata przygotował spektakl w krakowskim Starym Teatrze.

Sceniczny „Król Ubu” wywoływał zgorszenie od czasu premiery w 1896 r. Mimo to teatry bardzo często sięgały po tekst dramatu, by za jego sprawą wypowiadać się na tematy trudne i społecznie dolegliwe. Spektakl, zrealizowany na deskach Starego Teatru, wywołał wiele kontrowersji, a przy okazji – i o to chodziło twórcom – dyskusję, nie tylko o sztuce.

„Jan Klata rzuca wyzwanie wszelkim konwenansom” – pisano po premierze. Żeby się przekonać, jak mocne to wyzwanie, trzeba zobaczyć spektakl: 23 czerwca (wtorek) „Ubu Król” przyjedzie do Sanoka w ramach projektu „Ubu Tour”.

Bezpłatne wejściówki są do odebrania w Kasie SDK.

ubu_esanok

materiał nadesłany

22-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)