REKLAMA
REKLAMA

Święto plonów w Gminie Sanok. Żniwa zakończone, czas świętować (ZDJĘCIA)

SANOCZEK / PODKARPACIE. Rolnicy z gminy Sanok świętowali na dorocznych dożynkach. W tym roku impreza odbyła się w Sanoczku, 13 września w niedzielę. Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej prastarej uroczystości.

Dożynki rozpoczęła msza święta w lokalnej parafii. Ks. Proboszcz Michał Błaszkiewicz poświęcił wieńce dożynkowe. Barwny korowód przeszedł na teren stadionu piłkarskiego. Prowadzony przez orkiestrę dętą z Pakoszówki i mażoretki z zespołu „Impuls”.

Na miejscu zaprezentowano wieńce dożynkowe, które przygotowały poszczególne sołectwa. Niosły je zespoły w większości ubrane w stroje ludowe.

W imieniu wszystkich rolników z Gminy Sanok, starostowie dożynek – Janina Łonyszyn z Wujskiego i Jerzy Szwarc z Sanoczka przekazali na ręce Anny Hałas, wójta gminy Sanok bochen chleba. Upieczony z tegorocznych zbiorów. Anna Hałas, wójt gminy Sanok skierowała do rolników ciepłe słowa uznania i wyrazy wdzięczności.

Na scenie zaprezentowało się 19 grup: Falejówka, Jędruszkowce, Kostarowce, Lalin, Liszna, Markowce, Mrzygłód, Niebieszczany, Pakoszówka, Prusiek, Pisarowce, Raczkowa, Sanoczek, Srogów Dolny, Strachocina, Trepcza, Tyrawa Solna, Wujskie i Zabłotce.  Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami licznej publiczności. Wszystkie grupy wzięły udział w konkursie „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” i otrzymały z rąk wójta gminy Sanok pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
W dożynkach uczestniczyli zaproszeni Goście: Marek Owsiany – Z-ca Dyrektora Podkarpackiego Oddziału ARiMR, Robert Pieszczoch – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Sanoku, Roman Konieczny – Starosta Sanocki, Tadeusz Burka
Przewodniczący Rady Gminy Sanok, Piotr Uruski – wiceburmistrz Sanoka, Radni i Sołtysi gminy Sanok, oraz delegacja z zaprzyjaźnionej Gminy Zamość.

Dla najmłodszych zorganizowano mnóstwo bezpłatnych atrakcji w formie mini wesołego miasteczka.

materiał nadesłany

16-09-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)