REKLAMA
REKLAMA

Święto Służby Więziennej w sanockiej jednostce (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Przypadające w dniu 8 lutego Święto Służby Więziennej było przyczyną do umożliwienia przedstawicielom lokalnych mediów i zaproszonych gości podejrzenia pracy funkcjonariuszy sanockiego aresztu.


Święto ustanowiono na cześć ogłoszenia w dniu 8 lutego dekretu Józefa Piłsudskiego z 7 lutego 1919 roku, który dał początek więziennictwu w odrodzonej Polsce.

W tym dniu zaproszeni goście mogli zajrzeć do wartowni, gdzie znajduje się centrum monitorujące system zabezpieczeń technicznych i kierujące ruchem na terenie jednostki. Służba w tym miejscu pełniona jest 24 godziny na dobę przez okrągły rok. Następnie udostępniono pomieszczenie do przyjmowania osadzonych, którzy poddawani są kontroli zanim zostaną zakwaterowani w celi. W tym pomieszczeniu pozostawiają oni w depozycie przedmioty wartościowe oraz dokumenty tożsamości, które zostaną im wydane przy opuszczaniu jednostki. Kolejnym etapem prezentacji codziennej pracy funkcjonariuszy była wizyta w oddziale mieszkalnym i czynności związane z kontrolą celi. Szczególne zaciekawienie zawsze wzbudza „trzepanie firanek” – oddziałowy w celu kontroli stanu krat uderza w nie drewnianym młotkiem sprawdzając czy nie są one nadpiłowane.   W czasie pobytu dziennikarzy pokazano im również place  spacerowe i posterunek dozorującego to miejsce. Posterunek usytuowany jest ponad przykrytymi siatką spacernikami, do którego prowadza dość strome schody.

Przed opuszczeniem aresztu zaproszeni goście obserwowali użycie kajdan na ręce i nogi skazanych, którzy konwojowani byli więźniarką poza teren jednostki. Są to czynności, które wykonuje się zawsze w tego typu sytuacjach, a zdarzają się one bardzo często. Na zakończenie pobytu, w świetlicy administracji, dziennikarze mogli zapoznać się z technicznymi środkami ochrony osobistej. Chętni mieli okazję przymierzyć kamizelkę i hełm kuloodporny oraz wyobrazić sobie jazdę w takim wyposażeniu w konwoju w okresie letnim.

Otwartość sanockiego aresztu przejawia się również tym, że przez cały rok na terenie jednostki prowadzone są zajęcia z młodzieżą ze szkół powiatu sanockiego. Uczniowie oglądają zrealizowany w areszcie film „przejściówka”, rozmawiają z psychologiem i kierownikiem penitencjarnym o prawnych aspektach przestrzegania prawa, zwiedzają więzienie i mają okazję do porozmawiania ze skazanym, który dzieli się swoimi przemyśleniami związanymi z pobytem w izolacji.

Ostatnim etapem prezentacji aresztu w ramach obchodzonego Święta Służby Więziennej była wizyta w dniu 14-02-2015 r. przewodników krośnieńskiego oddziału PTTK, którzy poruszając się śladami Dobrego Wojaka Szwejka nie mogli ominąć również sanockiego więzienia, które korzeniami sięga do CK Monarchii. W ramach spotkania obejrzeli oni „przejściówkę”, zwiedzili zakład i dowiedzieli się o związkach Dobrego Wojaka Szwejka z tutejszą jednostką. Co prawda ten sympatyczny ordynans pewnej kompanii marszowej z czasów I Wojny Światowej nie miał bezpośrednich związków z tutejszym aresztem tzn. nie przebywał w nim jako więzień. Niemniej jednak w bezpośrednim sąsiedztwie aresztu, jak opisuje na stronach swojej słynnej książki Jarosław Hašek, wykonywał on swą dziejową misję o czym przypomina droga prowadząca do aresztu nazwana Zaułkiem Dobrego Wojaka Szwejka i zamieszczona na ścianie jednej z kamienic pamiątkowa tablica.

Tekst mjr Janusz Wańcowiat
źródło: AŚ Sanok

16-02-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)