REKLAMA
REKLAMA

Trwają poszukiwania himalaisty z Wetliny, ratownika grupy bieszczadzkiej GOPR

SANOK / PODKARPACIE. Jak podaje Radio Rzeszów w sobotę na granicy Pakistanu i Chin w górach Karakorum zaginął polski himalaista Aleksander Ostrowski, który od początku lipca wraz z Piotrem Śnigórskim próbowali zdobyć szczyt Gasherbrum II (8035 m n.p.m.). Poszukiwany mężczyzna pochodzi z Wetliny, jest ratownikiem grupy bieszczadzkiej GOPR.

Mężczyźni wspinali się na najniższy ośmiotysięcznik himalajskiego masywu Karakorum, Gasherbrum II. Ze względu na trudne warunki atmosferyczne na wysokości 7600 m podjęli decyzję o powrocie do bazy zlokalizowanej ponad półtora kilometra niżej. W trakcie wycofywania się, jadący za swoim kolegą Aleksander Ostrowski w pewnym momencie zniknął. Pomoc wezwał Piotr Śnigórski, któremu udało się dotrzeć do celu. Mówi się o tym, że zaginiony mógł wpaść w szczelinę.

W akcji poszukiwawczej bierze udział trzech pakistańskich szerpów wysokogórskich. Niesprzyjająca pogoda uniemożliwiła zaangażowanie helikoptera. Pomagają również Andrzej Bargiel i Dariusz Załuski, którzy przebywali pod Broad Peakiem. Akcję koordynuje alpinistka Kinga Baranowska, która zdobyła Gasherbrum II w połowie miesiąca. Dzisiaj ma zostać wydany oficjalny komunikat w sprawie przebiegu poszukiwań.

W ratownictwie górskim zawsze walczy się do końca, a nadzieja odchodzi ostatnia, dlatego jesteśmy dobrej myśli – mówi Witold Tomaka, prezes bieszczadzkiej grupy GOPR.

Najwyższym szczytem gór Karakorum jest niezdobyty do tej pory zimą K2 (8611 m).

27-letni Aleksander Ostrowski pochodzi z Wetliny, jest ratownikiem grupy bieszczadzkiej GOPR. Jako pierwszy Polak w historii zjechał na nartach ze szczytu Czo Oyu (8201 m) w 2014 roku.

1Foto: kadr z filmu „Musisz uwierzyć w siebie! – Cho Oyu – Polak Potrafi!”. Źródło: Youtube.com

źródło: Red., Radio Rzeszów

27-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)