REKLAMA
REKLAMA

Trwają prace przy umacnianiu skarpy. Sanoczanie mogą spać spokojnie (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE: Trwają prace przy umacnianiu skarpy przy ul. Podgórze w Sanoku. Miasto na zabezpieczenie osuwiska zarezerwowało 3,6 mln złotych. Pieniądze pochodzą z ostatniej rezerwy celowej budżetu państwa w ramach podziału środków na usuwanie skutków osuwisk.


Powstały mury oporowe o długości 40 metrów u podnóża skarpy i w jej połowie, sieci kanalizacyjne oraz system drenażowy. Aktualnie na górnej części zbocza trwa kształtowanie nasypu natomiast na dolnej są wiercone pale – dowiedzieliśmy się od inżyniera budowy.

Do zabezpieczania osuwiska używane są popularnie zwane larseny, czyli grodzice. Są to stalowe lub żelbetonowe elementy mające zabezpieczyć ścianę przed osunięciem. Do tej pory prace przebiegają na ogół bezproblemowo. Słabszy grunt w środkowej części umożliwia sprawniejszą realizacje założeń . Twarda skała dookoła urwiska spowodowała, że wiercono specjalną technologią – młotkiem dolnym. Ostatnim etapem prac ma być wycięcie krzewów i posadzenie trawy. Koniec inwestycji jest zaplanowany na 9 listopada.

 

15-09-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)