REKLAMA
REKLAMA

Trzeźwe popołudnie. Łapanka czy prewencja?

SANOK / PODKARPACIE. We wtorek (24 bm.) na terenie powiatu sanockiego prowadzone były działania „Trzeźwe popołudnie”. Szczególne intensywne podjęto po zakończeniu meczu hokejowego na ulicy Królowej Bony w Sanoku, w godzinach 20.00 – 21.00.

Doprowadziło to do sporych utrudnień w ruchu. Jak sygnalizowali nam sami kierowcy, czas oczekiwania wynosił nawet 30 minut.

– Akcja była prowadzona od godz. 16.00 do późnych godzin nocnych. Głównym jej celem była poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg i eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców. W trakcie akcji policjanci skontrolowali 715 kierujących. Policjanci ujawnili 5 kierujących, którzy wcześniej pili alkohol. Dwóch odpowie za przestępstwo – informuje asp. Monika Hędrzak z sanockiej Policji.

Pierwszy przypadek miał miejsce na ul. Królowej Bony w Sanoku. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej 59-letniego mieszkańca powiatu sanockiego, który w stanie nietrzeźwości kierował pojazdem marki Volkswagen. Badanie stanu trzeźwości wykazało u niego ponad promil alkoholu w organizmie.

Następnie około godz. 20.30 kierujący samochodem marki Fiat nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po krótkim pościgu mężczyzna został zatrzymany na ul. Podgórze w Sanoku. Policjanci sprawdzili stan jego trzeźwości. Okazało się, że 40-letni mieszkaniec powiatu sanockiego w organizmie miał ponad 1,1 promila alkoholu.

W pozostałych przypadkach badanie stanu trzeźwości wykazało poniżej 0,5 promila alkoholu w organizmie. W tych przypadkach kierujący odpowiedzą za wykroczenie.

Dzień później, do naszej redakcji napłynęły różne głosy w związku ze sposobem przeprowadzonej akcji. W jednym z maili mogliśmy przeczytać m.in.:
„Nikt nie neguje zasadności i przeprowadzania podobnych akcji, nie mniej w obecnym sezonie hokejowym została ona przeprowadzona po raz pierwszy. Można odnieść wrażenie, że była swoistego rodzaju „łapanką”. Być może bardziej rozsądne będzie kontrolowanie pojazdów wyjeżdżających bezpośrednio z parkingu Areny lub tych, którzy wyjeżdżają z ulicy Podgórze. Kontrole mogłyby się odbywać nawet po każdym spotkaniu ligowym hokeistów, czy też imprezie masowej organizowanej w Arenie Sanok. Działania będą miały charakter bardziej prewencyjny”.

foto: KPP Sanok

foto: KPP Sanok

Według informacji przekazanych przez Policję, w akcji brało udział kilkunastu funkcjonariuszy, którzy w różnych punktach usytuowanych na terenie całego powiatu prowadzili kontrole. Policjanci korzystali z urządzeń AlcoBlow, w przypadku których badanie trwa kilka sekund.
– Działania są potrzebne, zwiększają bezpieczeństwo i przynoszą oczekiwane efekty. Akcja była prowadzona w trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierujący stwarzają realne zagrożenie dla siebie oraz innych użytkowników dróg. Dzięki udaremnieniu dalszej jazdy kierującemu w stanie nietrzeźwości możemy uratować ludzkie życie, zapobiec tragedii i zmniejszyć ilość ofiar wypadków drogowych. Rozumiemy rozgoryczenie kierujących, prosimy jednak o wyrozumiałość i cierpliwość, gdyż takie działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego – podkreśla asp. Monika Hędrzak.

Przypominamy, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po życiu alkoholu (gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila) skutkuje odpowiedzialnością za wykroczenie. Grozi za to kara aresztu, grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do trzech lat.

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila) to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do dwóch lat, ograniczenia wolności lub grzywny oraz zakazem prowadzenia pojazdów na czas od roku do dziesięciu lat.

red. / KPP Sanok

26-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)