REKLAMA
REKLAMA

Uczestnicy międzybrodzkiej ekumenii zasadzili dąb jedności uczniów Chrystusa

MIĘDZYBRODZIE. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody kilkudziesięcioosobowa grupa przybyła na kolejną plenerową drogę krzyżową. Jej główną intencją stała się sprawa pokoju na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie.

Przypadająca w tym roku okrągła 10 rocznica śmierci Jana Pawła II sprawiła, że nie mogło braknąć akcentów papieskich. Ekumenizm stał się jedną z największych idei jego pontyfikatu. Każda z licznych podróży apostolskich miała w programie spotkanie i modlitwy z przedstawicielami  innych tradycji, czy wyznań chrześcijańskich. Przypominał będzie o tym zasadzony „dąb jedności uczniów Chrystusa”. Wzbogacony o grudki ziemi świętej przywiezionej z Jerozolimy wrzucone wspólnie przez kapłanów różnych obrządków stanie się łącznikiem z Golgotą oraz żywym świadkiem rozwijającej się tutaj od 5 lat „międzybrodzkiej ekumenii”.

miedzybrodzieTegoroczne nabożeństwo drogi krzyżowej zostało poprowadzone wokół cmentarza z zakończeniem w cerkiewce. Kapłani wspólnie nieśli krzyż z wezwaniem do jedności i na przemian odczytywali treść rozważań. Język polski mieszał się z ukraińskim zarówno w śpiewie, jak i w odczytywanych komentarzach. Na zakończenie w cerkiewce składano wzajemne życzenia świąteczne i pobłogosławiono wszystkich uczestników krzyżem jedności. Na co dzień usytuowany jest obok zabytkowej murowanej kapliczki na skrzyżowaniu międzybrodzkich polnych dróg.

Warto wspomnieć o ciekawym zjawisku atmosferycznym, gdy na rozpoczęcie spotkania przez gęste deszczowe chmury nagle przebiło się mocne słońce. Wielu uczestników odczytało to jako uśmiech św. Jana Pawła II, który  z „okien domu Ojca” błogosławi zgromadzonym na wspólną modlitwę.

materiał nadesłany

08-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)