REKLAMA
REKLAMA

W Bieszczadach trwają polsko-kanadyjskie ćwiczenia wojskowe (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Na terenie ośrodka szkoleniowego w Trzciańcu, około 50 funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej uczestniczy w ćwiczeniach z żołnierzami z 25 Batalionu Kawalerii Powietrznej i III Batalionu Kawalerii Królewskiej z Kanady.

Współdziałanie jest prowadzone na podstawie porozumienia Komendanta Głównego SG i Dowódcy Generalnego Sił Zbrojnych o współdziałaniu służb, podpisanego 4 lutego br.

Od 7 do 29 kwietnia, w Bieszczadach, trwają ćwiczenia pk. „Maple Detachment 15”. Biorą w nich udział funkcjonariusze Straży Granicznej, żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i żołnierze kanadyjscy. Łącznie ćwiczy około 150 osób. W każdym z ćwiczebnych dni doskonalone są różnego rodzaju umiejętności zarówno teoretyczne jak i praktyczne oraz koordynacja i współdziałanie.

Założeniem wspólnych ćwiczeń prowadzonych w dniu 17 kwietnia było działanie wojska w strefie przygranicznej z epizodem ujawnienia ze śmigłowca potencjalnie niebezpiecznych osób, które przekroczyły granicę państwa. W ćwiczeniach brali udział funkcjonariusze z trzech placówek Straży Granicznej: z Wojtkowej, z Krościenka, z Sanoka oraz Sekcji Realizacji Wydziału Zabezpieczenia Działań ( łącznie 47).

W trakcie ćwiczeń zaprezentowano m.in. skoki spadochronowe z wykorzystaniem spadochronów szybujących, różne techniki desantu ze śmigłowca, użycie środków bojowych, pozoracje a także szturm na budynek wyspecjalizowanych sił bojowych służb i zatrzymanie niebezpiecznych osób, które się w nim zabarykadowały.

W bieżącym roku to już trzecie ćwiczenia z Jednostkami MON w których biorą udział funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG.

Ćwiczenia obserwowali m.in. Komendant BiOSG płk SG Piotr Patla, oraz przedstawiciele Sztabu Komendanta Głównego: płk SG Zbigniew Plater – Zyberk i płk SG Grzegorz Lusa. Z ramienia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej obecny był por. Zbigniew Krupa, dowódca kompanii rozpoznawczej oraz Jonathan Hubble, z kanadyjskiej kawalerii.

foto: BOSG

źródło: BOSG

foto: flickr.com / UK Ministry of Defence

17-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)