REKLAMA
REKLAMA

W Bieszczadach trwają polsko-kanadyjskie ćwiczenia wojskowe (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Na terenie ośrodka szkoleniowego w Trzciańcu, około 50 funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej uczestniczy w ćwiczeniach z żołnierzami z 25 Batalionu Kawalerii Powietrznej i III Batalionu Kawalerii Królewskiej z Kanady.

Współdziałanie jest prowadzone na podstawie porozumienia Komendanta Głównego SG i Dowódcy Generalnego Sił Zbrojnych o współdziałaniu służb, podpisanego 4 lutego br.

Od 7 do 29 kwietnia, w Bieszczadach, trwają ćwiczenia pk. „Maple Detachment 15”. Biorą w nich udział funkcjonariusze Straży Granicznej, żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i żołnierze kanadyjscy. Łącznie ćwiczy około 150 osób. W każdym z ćwiczebnych dni doskonalone są różnego rodzaju umiejętności zarówno teoretyczne jak i praktyczne oraz koordynacja i współdziałanie.

Założeniem wspólnych ćwiczeń prowadzonych w dniu 17 kwietnia było działanie wojska w strefie przygranicznej z epizodem ujawnienia ze śmigłowca potencjalnie niebezpiecznych osób, które przekroczyły granicę państwa. W ćwiczeniach brali udział funkcjonariusze z trzech placówek Straży Granicznej: z Wojtkowej, z Krościenka, z Sanoka oraz Sekcji Realizacji Wydziału Zabezpieczenia Działań ( łącznie 47).

W trakcie ćwiczeń zaprezentowano m.in. skoki spadochronowe z wykorzystaniem spadochronów szybujących, różne techniki desantu ze śmigłowca, użycie środków bojowych, pozoracje a także szturm na budynek wyspecjalizowanych sił bojowych służb i zatrzymanie niebezpiecznych osób, które się w nim zabarykadowały.

W bieżącym roku to już trzecie ćwiczenia z Jednostkami MON w których biorą udział funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG.

Ćwiczenia obserwowali m.in. Komendant BiOSG płk SG Piotr Patla, oraz przedstawiciele Sztabu Komendanta Głównego: płk SG Zbigniew Plater – Zyberk i płk SG Grzegorz Lusa. Z ramienia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej obecny był por. Zbigniew Krupa, dowódca kompanii rozpoznawczej oraz Jonathan Hubble, z kanadyjskiej kawalerii.

foto: BOSG

źródło: BOSG

foto: flickr.com / UK Ministry of Defence

17-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)