REKLAMA
REKLAMA

W sanockim skansenie powstaje rekonstrukcja synagogi. „Czy można jeszcze bardziej upiększyć rynek galicyjski?” (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Galicyjskie miasteczko może zyskać dodatkowy urok, a wszystko to za sprawą rekonstrukcji XVIII-wiecznej synagogi.

Synagoga to w judaizmie przede wszystkim miejsce modlitw i spotkań społeczności żydowskiej. Rekonstrukcja Bożnicy z Połańca, której historia sięga pierwszej połowy XIX wieku na terenie sanockiego skansenu, to nie tylko atrakcja dla zwiedzających i hit ostatnich lat, ale także zobrazowanie palety wyznaniowej obszaru Galicji z ubiegłego wieku.

Nie wiem, czy można jeszcze bardziej upiększyć rynek galicyjski, ale myślę że turystom z różnych zakątków Polski, jak i świata, nowy obiekt bardzo się spodoba – komentuje gdańszczanin zwiedzający Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Synagoga będzie miała 11 m. szerokości i 22 m. długości. Dach będzie pokryty gontem. Prace przy budowie zostaną wykonane ręcznie.

Rekonstrukcja synagogi jest wyrazem domknięcia karpackiej wielokulturowości. Jedną z nacji, wcale nie najmniejszą zamieszkującą teren Galicji byli Żydzi. Od wielu lat brakowało w Sanoku akcentu, który symbolizowałby tę społeczność – mówi Jerzy Ginalski, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Pomysł stworzenia budowli narodził się około trzy lata temu. Powstanie budynku jest niezwykle ważną inwestycją Muzeum, nad którą pracuje ekipa ze skansenu. Replika zostanie zrekonstruowana w przybliżeniu trzy lata, a jej wnętrze wypełni się kolekcją judaików.
Bazą do stworzenia synagogi jest dokumentacja architektoniczna Instytutu Sztuki PAN w Warszawie i Zakładu Architektury Politechniki Warszawskiej.

Na pytanie dlaczego ten obiekt jest tak ważny dla sanockiego skansenu dyrektor podkreśla:

Replika jest niezwykle istotna, ponieważ nie ma drugiego takiego obiektu na terenie innego skansenu w Polsce i w najbliższej przyszłości raczej się to nie zmieni.

Bożnica powstaje ze środków własnych muzeum i dołączy do grona 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa ludowego w południowo-wschodniej Polsce.

Red.

24-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)