REKLAMA
REKLAMA

Złożyli kwiaty i wiwatowali! W Zagórzu świętowano uchwalenie Konstytucji 3 Maja (ZDJĘCIA)

ZAGÓRZ. Podobnie jak w całej Polsce, wczoraj w Zagórzu obchodzono 224 rocznicę uchwalenia konstytucji, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie tego typu ustawa.

Główne uroczystości obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się Mszą św. w Sanktuarium Matki Nowego Życia w Zagórzu. Po nabożeństwie przedstawiciele władz,  delagacje i zgromadzeni przeszli w pochodzie w stronę Pomnika Powstańców, który znajduje się na Starym Cmetarzu w Zagórzu. Tam nastąpiło symboliczne złożenie kwiatów i wieńców oraz odśpiewanie hymnu Polski i „Roty”.

Dokument konstytucji uchwalono 224 lata temu. Była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Została przyjęta po burzliwej debacie przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Stała się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.

Dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 Maja. Nie zawsze jednak można je było obchodzić. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja. W 1951 roku zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, święto 3 Maja jest świętem narodowym.

tekst i foto: Beata Strzałka
materiał nadesłany

04-05-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)