REKLAMA
REKLAMA

Złożyli kwiaty i wiwatowali! W Zagórzu świętowano uchwalenie Konstytucji 3 Maja (ZDJĘCIA)

ZAGÓRZ. Podobnie jak w całej Polsce, wczoraj w Zagórzu obchodzono 224 rocznicę uchwalenia konstytucji, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie tego typu ustawa.

Główne uroczystości obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się Mszą św. w Sanktuarium Matki Nowego Życia w Zagórzu. Po nabożeństwie przedstawiciele władz,  delagacje i zgromadzeni przeszli w pochodzie w stronę Pomnika Powstańców, który znajduje się na Starym Cmetarzu w Zagórzu. Tam nastąpiło symboliczne złożenie kwiatów i wieńców oraz odśpiewanie hymnu Polski i „Roty”.

Dokument konstytucji uchwalono 224 lata temu. Była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Została przyjęta po burzliwej debacie przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Stała się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.

Dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 Maja. Nie zawsze jednak można je było obchodzić. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja. W 1951 roku zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, święto 3 Maja jest świętem narodowym.

tekst i foto: Beata Strzałka
materiał nadesłany

04-05-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)