REKLAMA
REKLAMA

APEL NAUCZYCIELI DO ZARZĄDU POWIATU: Pieniądze przysłoniły Wam wszystko!

SANOK / PODKARPACIE. Udało nam się dotrzeć do treści apelu nauczycieli I i II liceum, który dzisiaj trafi na biurko starosty sanockiego. „Nie takiej polityki oświatowej oczekujemy!”, „Widzicie tylko oszczędności – pieniądze przysłoniły Wam wszystko!!!” – czytamy w odezwie.

Sanok 07.04.2016 r.

Apel
Do  Zarządu i Rady Powiatu Sanockiego

Wyrażamy kategoryczny sprzeciw wobec podjętej przez Zarząd decyzji o kolejnej redukcji liczby oddziałów w sanockich liceach ogólnokształcących. Na przestrzeni ostatnich czterech lat zlikwidowano aż 6 oddziałów w I i II LO, czyli pozbawiono 180 gimnazjalistów rocznie możliwości podjęcia nauki w liceum.

I LO i II LO w Sanoku to szkoły, które szczycą się najlepszymi wynikami egzaminów maturalnych. Ich uczniowie odnoszą liczne sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, co powoduje bardzo duże zainteresowanie  absolwentów gimnazjów i rodziców podczas corocznej rekrutacji. Zmniejszenie liczby oddziałów spowoduje drastyczne odejście naszej młodzieży do liceów w Lesku, Rymanowie, Krośnie, Brzozowie.

Przeraża nas brak jakiejkolwiek wizji sanockiej oświaty ponadgimnazjalnej – arbitralne decyzje rujnują zaufanie do władzy, która nie konsultuje swoich działań nawet z Radą Powiatu. W ten sposób Zarząd lekceważy swoich wyborców.

Nie takiej polityki oświatowej oczekujemy!

Przeraża nas także dysproporcja w planowanej liczbie klas. Zarząd chce utworzyć aż 20 oddziałów w szkołach zawodowych i tylko 9 w liceach ogólnokształcących (I LO – 5, II LO – 4). Błędnym jest myślenie, że uczniowie, którzy nie dostaną się do naszych liceów, wybiorą szkoły zawodowe. Ograniczenie możliwości edukacji w liceum zdecydowanie utrudni kontynuację nauki na studiach wyższych. Decyzja Zarządu odbiera prawo wyboru ścieżki edukacyjnej dziecka, a przecież „dziecko to inwestycja a nie koszt” (B. Szydło).

Panie i Panowie Radni! Pytamy Was – gdzie chcecie kształcić przyszłych lekarzy, prawników, psychologów (a w jakich szkołach uczyły się Wasze dzieci???) Kto będzie tworzył kulturę w powiecie?

Widzicie tylko oszczędności – pieniądze przysłoniły Wam wszystko!!!

Twierdzicie, że zależy Wam na jakości sanockiej edukacji ponadgimnazjalnej, tymczasem zmuszacie młodzież do nauki w 32-osobowych klasach i 40-osobowych fakultetach!

Apelujemy o powtórne i wnikliwe rozpatrzenie kwestii szkolnictwa ponadgimnazjalnego w powiecie sanockim, zgodnej z oczekiwaniami społeczności lokalnej. Podstawową zasadą Konstytucji RP jest wolność wyboru, między innymi kierunków kształcenia. Likwidacja kolejnych oddziałów jest łamaniem swobód obywatelskich!!!

źródło: materiały nadesłane

ZOBACZ RETRANSMISJĘ XXIV SESJI RADY POWIATU SANOCKIEGO

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Nauczyciele: Krzywdzicie młodzież! Starosta: Opublikujemy pełne dane (FILM, ZDJĘCIA)

08-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)