REKLAMA
REKLAMA

Coraz więcej jednośladów na drogach. Więcej wypadków, kolizji, rannych i zabitych

Wiosną na drogach pojawia się więcej rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów. Niestety, wzrasta również liczba zdarzeń z udziałem kierujących jednośladami. Policja przypomina o obowiązkach kierujących jednośladami i apeluje o ostrożność.

412386121

Cieplejsze dni, słoneczna pogoda i dobre warunki drogowe powodują, że kierowcy niejednokrotnie mocniej naciskają na pedał gazu – co niestety jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Nie zapominajmy, że wiosną na drogach wyraźnie wzrasta liczba rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów, a co za tym idzie, liczba zdarzeń z ich udziałem.

Policyjne statystyki wskazują, że wina za wypadki drogowe z udziałem motocyklistów leży zarówno po stronie kierowców motocykli, jak i kierujących samochodami. Różnica jednak polega na tym, że w przypadku nawet najmniejszej kolizji, to motocyklista ma mniejsze szanse na przeżycie albo wyjście z tego bez obrażeń. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Przed urazami chroni ich  jedynie kask, dobre ubranie, a przede wszystkim zdrowy rozsądek. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

12

Apelujemy do kierowców jednośladów, aby korzystając z dróg poruszali się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pamiętajmy o tym, że po drodze publicznej bez opieki może poruszać się jedynie dziecko, które ukończyło 10 lat i posiada kartę rowerową. Przypominamy również o tym, że każdy motorower czy motocykl może wyjechać na drogę publiczną pod warunkiem, że jest zarejestrowany, ma opłacone obowiązkowe ubezpieczenie OC, a kierowca posiada stosowne uprawnienia kierowania nim. Taki kierowca winien również respektować przepisy dotyczące przewozu pasażerów oraz on i jego pasażerowie korzystać podczas jazdy z kasków ochronnych. Konstrukcja tych pojazdów wymaga od kierującego nie tylko umiejętności, a także zachowania szczególnej ostrożności i rozwagi podczas jazdy.

KWP

04-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)