REKLAMA
REKLAMA

Coraz więcej jednośladów na drogach. Więcej wypadków, kolizji, rannych i zabitych

Wiosną na drogach pojawia się więcej rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów. Niestety, wzrasta również liczba zdarzeń z udziałem kierujących jednośladami. Policja przypomina o obowiązkach kierujących jednośladami i apeluje o ostrożność.

412386121

Cieplejsze dni, słoneczna pogoda i dobre warunki drogowe powodują, że kierowcy niejednokrotnie mocniej naciskają na pedał gazu – co niestety jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Nie zapominajmy, że wiosną na drogach wyraźnie wzrasta liczba rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów, a co za tym idzie, liczba zdarzeń z ich udziałem.

Policyjne statystyki wskazują, że wina za wypadki drogowe z udziałem motocyklistów leży zarówno po stronie kierowców motocykli, jak i kierujących samochodami. Różnica jednak polega na tym, że w przypadku nawet najmniejszej kolizji, to motocyklista ma mniejsze szanse na przeżycie albo wyjście z tego bez obrażeń. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Przed urazami chroni ich  jedynie kask, dobre ubranie, a przede wszystkim zdrowy rozsądek. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

12

Apelujemy do kierowców jednośladów, aby korzystając z dróg poruszali się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pamiętajmy o tym, że po drodze publicznej bez opieki może poruszać się jedynie dziecko, które ukończyło 10 lat i posiada kartę rowerową. Przypominamy również o tym, że każdy motorower czy motocykl może wyjechać na drogę publiczną pod warunkiem, że jest zarejestrowany, ma opłacone obowiązkowe ubezpieczenie OC, a kierowca posiada stosowne uprawnienia kierowania nim. Taki kierowca winien również respektować przepisy dotyczące przewozu pasażerów oraz on i jego pasażerowie korzystać podczas jazdy z kasków ochronnych. Konstrukcja tych pojazdów wymaga od kierującego nie tylko umiejętności, a także zachowania szczególnej ostrożności i rozwagi podczas jazdy.

KWP

04-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)