REKLAMA
REKLAMA

„Czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Walka z rakiem zaczyna się od dobrej edukacji (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Jak unikać nowotworów? W auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku zorganizowano konferencję naukową „Szkoły promujące Europejski Kodeks Walki z Rakiem”. Głównym przesłaniem spotkania była dbałość o siebie nawzajem. Na szczególną uwagę zasługują najmłodsi, u których zdrowy styl życia trzeba kształtować od najwcześniejszych lat.

Niestety, epidemiologia nowotworów wskazuje, że z rakiem boryka się coraz więcej młodych osób. Jeszcze kilkanaście lat temu nie mówiło się na temat nowotworów u dzieci w wieku przedszkolnym, zaś obecnie są one diagnozowane już w wieku niemowlęcym.

Taka informacja poraża, dlatego dla dobra wszystkich nas powinniśmy dbać o siebie, a przede wszystkim o nasze dzieci. Dzisiejsza konferencja ma propagować Europejski Kodeks Walki z Rakiem i pokazać, że zmiana stylu życia na prozdrowotny to strzał w dziesiątkę – mówi Halina Połojko, dyrektor Medycznej Szkoły Policealnej im. Anny Jenke w Sanoku.

Konferencja jest swego rodzaju odpowiedzią na pytanie zadawane od lat: Jak żyć, by być zdrowym i nie zachorować na raka? Gotową receptę niesie z sobą Europejski Kodeks Walki z Rakiem. To zbiór 11 prostych zasad jak: nie pal, wystrzegaj się otyłości, spożywaj więcej warzyw i owoców, ograniczaj alkohol, dbaj o aktywność fizyczną, czy po prostu badaj się.

Jednym słowem najważniejsza jest edukacja. Nawyki zaszczepione od najmłodszych lat będą procentować w przyszłości.

Powstaje coraz więcej stowarzyszeń, które zajmują się tą tematyką. Dobrze, że możemy współpracować na wielu płaszczyznach z różnymi ludźmi i pokazywać efekty tych działań, abyśmy z tych dobrych praktyk wszyscy mogli skorzystać – podkreśla Halina Połojko.

Prelegenci przygotowali szeroką gamę wystąpień. Począwszy od przybliżenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, charakterystykę najczęściej występujących nowotworów w polskim społeczeństwie, substancji rakotwórczych w żywieniu, po rolę kultury fizycznej w naszym życiu oraz przykłady dobrych praktyk promujących zdrowie. Słuchacze mogli skorzystać również z możliwości zmierzenia ciśnienia krwi, samemu zbadać piersi czy skosztować zdrowych produktów.

Organizatorami konferencji były: Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Zarząd Oddziału Powiatowego i Okręgowego TPD oraz Medyczna Szkoła Policealna im. Anny Jenke w Sanoku.

11-10-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)