REKLAMA
REKLAMA

Gimnazjum w Zagórzu szkołą promującą „Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” (ZDJĘCIA)

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. 4 lutego 2016 r.  – w Światowy  Dzień Walki z Rakiem, Gimnazjum w Zagórzu otrzymało Certyfikat „Szkoły promującej „Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” wydany przez m.in. Ministra Zdrowia i Kuratora Oświaty.

W 2015 roku nasze Gimnazjum  realizowało pod patronatem Zakładu Epidemiologii Podkarpackiego Rejestru Nowotworów i Podkarpackiego Biura Prewencji Pierwotnej w Rzeszowie projekt, którego celem było aktywne propagowanie i stosowanie zasad zdrowego stylu życia, w tym prawidłowych nawyków żywieniowych oraz codziennej aktywności fizycznej wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Osiągnięcie tych celów wymagało podejmowania różnorodnych działań w ramach programów dydaktycznego, wychowawczego i profilaktycznego oraz budowanie świadomości przez: stwarzanie warunków oraz kształtowanie motywacji, wiedzy i umiejętności w zakresie wpływu zdrowego stylu życia na zapobieganie chorobom nowotworowym oraz kształtowanie świadomości znaczenia aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia.

Młodzież brała udział w różnorodnych przedsięwzięciach i programach np. „Aktywnie, zdrowo i na sportowo”, „5 razy dziennie warzywa i owoce”, „Maraton fitness”, Żyj smacznie i zdrowo”, „Stop paleniu śmieci”, „Gminna Debata Samorządowa” dla uczniów szkół z Gminy Zagórz „Aktywnie i Zdrowo”, „Trzymaj formę”,  itd. Priorytetem było wyposażenie gimnazjalistów w wiedzę, jakie zagrożenia niosą ze sobą choroby nowotworowe, jak im przeciwdziałać, zmieniając sukcesywnie przyzwyczajenia. Projekt był realizowany na lekcjach biologii, godzinach wychowawczych oraz na zajęciach pozalekcyjnych m.in. na innowacji „Stawiamy na Ekologię” przez wszystkie klasy  przy współudziale dyrektora szkoły, nauczycieli wychowania fizycznego, rodziców, dietetyczki, ratowników medycznych, GOPR, Gminnego Centrum Ekologii, Hufca Ziemi Sanockiej (Harcerska Ogólnopolska Akcja Ekologiczna „Florek”), Bieszczadzki Park Narodowy, itd.

Uczniowie  poznali w ramach różnorodnych zajęć zasady zdrowego żywienia, uczestniczyli w warsztatach z dietetykiem, układali jadłospisy, przygotowywali sałatki i przekąski, tworzyli plakaty reklamowe oraz gry dydaktyczne. Nauczyciele i rodzice zachęcali gimnazjalistów do uprawiania sportu oraz ruchu na świeżym powietrzu. Młodzież wyjeżdżała na basen, na narty i łyżwy, wielokrotnie były organizowane rajdy, turnieje i rozgrywki w piłkę nożną, siatkówkę, a także zajęcia fitness (Maraton fitness) i tańca oraz wycieczki w Bieszczady. Szkolni liderzy zachęcali  do spożywania zdrowych produktów w czasie imprez szkolnych i klasowych, proponując dania i przekąski będące ucztą nie tylko dla podniebienia, ale również dla oczu. Styl życia zapobiegający nowotworom złośliwym był promowany m.in. poprzez: ulotki i plakaty, gazetki informacyjne, akcje ekologiczne promujące postawy i zachowania przyjazne dla środowiska oraz budowanie  świadomości proekologicznej (np. „Stop paleniu śmieci”, Sprzątanie świata, Godzina dla Ziemi, Dzień bez samochodu, zbiórka nakrętek, baterii  i elektrośmieci).

Włączenie się szkoły do programu umożliwiło uczniom pozyskać wiedzę na temat ochrony zdrowia oraz dało możliwość zmiany sposobu żywienia i stylu życia.

Szkolnym koordynatorem programu jest Krystyna Witowicz.

źródło: materiały nadesłane

04-02-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)