REKLAMA
REKLAMA

GMINA ZAGÓRZ: Urząd miejski dorzuca 20 tysięcy do inwestycji w ramach Funduszu Kolejowego

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Radni z Zagórza jednomyślnie podjęli uchwały o pomocy finansowej dla gminy Miejsce Piastowe oraz Miasta Krosna. Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje w ramach Wojewódzkiego Funduszu Kolejowego.

Pomoc finansowa to dotacja celowa. W obu przypadkach sięga ona 10 tysięcy złotych. Pieniądze trafią do puli, z której zostaną zrealizowane inwestycje około kolejowe, zaplanowane w tym roku w ramach Wojewódzkiego Funduszu Kolejowego.

W drodze losowania w 2016 roku środki z tego tytułu otrzyma Krosno oraz Miejsce Piastowe. I tak włodarze Krosna wybudują parking w obrębie przystanku kolejowego przy ulicy Decowskiego, natomiast z pieniędzy z funduszu w gminie miejsce Piastowe w Targowiskach powstaną miejsca postojowe.

Wojewódzki Fundusz Kolejowy jest wspólną inicjatywą Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie oraz samorządów, które położone są wzdłuż sześciu linii kolejowych nr 68, 71, 91, 101, 106 i 108. Na trasie tej ostatniej znajdują się: Krosno, Jedlicze, Miejsce Piastowe, Rymanów, Sanok i Zagórz.

train-797072_960_720

Celem funduszu jest współdziałanie samorządów oraz wzajemna pomoc finansowa, a przez to sprawniejsza realizacja inwestycji.

W ramach zadań, które można wykonać z pieniędzy pochodzących z funduszu znalazła się budowa, rozbudowa i modernizacja istniejących przystanków, miejsc parkingowych w ich pobliżu, a także tworzenie podstawowej infrastruktury towarzyszącej, w tym chociażby stojaków na rowery czy wiat postojowych, które podnoszą komfort podróżowania.

Warto także dodać, że w przyszłym roku środki na konkretne zadania otrzyma Zagórz i Sanok.

Dostaniemy po 10 tysięcy od naszych partnerów, czyli Jasła i Krosna, a także dodatkowo pieniądze z województwa – mówi Jerzy Zuba, pełnomocnik burmistrza Zagórza do spraw Kolei. – Inwestycje jeszcze nie są sprecyzowane, natomiast myślimy o wykonaniu miejsc parkingowych oraz stojaków na rowery w okolicy dworca – dodaje.

W kolejnych latach ze środków z funduszu ruszą inwestycje w Jedliczu. Początkowo miały także objąć Rymanów, jednak gmina wycofała się z projektu.

18-05-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)