REKLAMA
REKLAMA

GMINA ZAGÓRZ: Urząd miejski dorzuca 20 tysięcy do inwestycji w ramach Funduszu Kolejowego

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Radni z Zagórza jednomyślnie podjęli uchwały o pomocy finansowej dla gminy Miejsce Piastowe oraz Miasta Krosna. Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje w ramach Wojewódzkiego Funduszu Kolejowego.

Pomoc finansowa to dotacja celowa. W obu przypadkach sięga ona 10 tysięcy złotych. Pieniądze trafią do puli, z której zostaną zrealizowane inwestycje około kolejowe, zaplanowane w tym roku w ramach Wojewódzkiego Funduszu Kolejowego.

W drodze losowania w 2016 roku środki z tego tytułu otrzyma Krosno oraz Miejsce Piastowe. I tak włodarze Krosna wybudują parking w obrębie przystanku kolejowego przy ulicy Decowskiego, natomiast z pieniędzy z funduszu w gminie miejsce Piastowe w Targowiskach powstaną miejsca postojowe.

Wojewódzki Fundusz Kolejowy jest wspólną inicjatywą Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie oraz samorządów, które położone są wzdłuż sześciu linii kolejowych nr 68, 71, 91, 101, 106 i 108. Na trasie tej ostatniej znajdują się: Krosno, Jedlicze, Miejsce Piastowe, Rymanów, Sanok i Zagórz.

train-797072_960_720

Celem funduszu jest współdziałanie samorządów oraz wzajemna pomoc finansowa, a przez to sprawniejsza realizacja inwestycji.

W ramach zadań, które można wykonać z pieniędzy pochodzących z funduszu znalazła się budowa, rozbudowa i modernizacja istniejących przystanków, miejsc parkingowych w ich pobliżu, a także tworzenie podstawowej infrastruktury towarzyszącej, w tym chociażby stojaków na rowery czy wiat postojowych, które podnoszą komfort podróżowania.

Warto także dodać, że w przyszłym roku środki na konkretne zadania otrzyma Zagórz i Sanok.

Dostaniemy po 10 tysięcy od naszych partnerów, czyli Jasła i Krosna, a także dodatkowo pieniądze z województwa – mówi Jerzy Zuba, pełnomocnik burmistrza Zagórza do spraw Kolei. – Inwestycje jeszcze nie są sprecyzowane, natomiast myślimy o wykonaniu miejsc parkingowych oraz stojaków na rowery w okolicy dworca – dodaje.

W kolejnych latach ze środków z funduszu ruszą inwestycje w Jedliczu. Początkowo miały także objąć Rymanów, jednak gmina wycofała się z projektu.

18-05-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)