REKLAMA
REKLAMA

Irlandzkie doświadczenia uczniów Zespołu Szkół Nr 3 (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Pod koniec ubiegłego roku z praktyk w Irlandii wróciła już druga 25 osobowa grupa uczniów klas trzecich Zespołu Szkół Nr 3 w Sanoku. Ich pobyt odbywał się w ramach projektu Erasmus+ „Praktyki Zagraniczne drogą do kariery na europejskim rynku pracy”

i był w całości finansowany ze środków Unii Europejskiej.

Uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy. W Mallow swoje praktyki odbywali: mechanicy samochodowi, elektrycy i część informatyków. Natomiast do pracy w Youghal pojechali:   mechatronicy, mechanicy oraz pozostali informatycy.

Wszyscy mieszkali u irlandzkich rodzin, które przyjęły polskich lokatorów bardzo życzliwie, zachęcając ich przy tym do ciągłego używania języka angielskiego.

Grupa z Mallow szybko poznała to małe irlandzkie miasteczko z jedną główną ulicą, na końcu której znajdowało się biuro naszego partnera przy organizacji praktyk: Your International Training. Mały placyk przed nim – Spa Square stał się punktem spotkań i wymiany informacji.

Z kolei chłopcy w Youghal  poznawali  portowe  miasteczko, godziny przypływów i odpływów oceanu, umożliwiające długie spacery po bezkresnej plaży czy wspinaczkę po klifach. Mogli oni również uczetniczyć w lekcjach tenisa prowadzonych przez naszego opiekuna ze strony partnera – pana Eamonn’a O’Brian’a.

Wszyscy uczniowie pracowali w rzeczywistych firmach irlandzkich, gdzie mogli nie tylko skonfrontować swoja wiedzę z praktyką ale również rozwinąć znajomość języka angielskiego zawodowego.  Praktykanci wywarli na swoich pracodawcach na tyle duże wrażenie, że część z nich już dostała oferty zatrudnienia po skończeniu szkoły. Co więcej, firma TQS, zajmująca się tworzeniem oprogramowania dla zarządzania w biznesie, zaoferowała kolejnym uczniom odbycie u nich praktyk, nie wykluczając również przyszłego zatrudnienia najlepszych w swoich rozsianych po całym świecie oddziałach.

Nie jest to więc koniec współpracy z irlandzkim partnerem. Już latem udaje się tam grupa 15 informatyków. Szczegóły pobytu zostały już omówione w trakcie niedawnej wizyty w szkole Paul’a Quinn’a, dyrektora Your International Training. Teraz wszystko w rękach młodzieży – wystarczą tylko dobre i bardzo dobre oceny z przedmiotów zawodowych i języka angielskiego, aby zostać  zakwalifikowanym do udziału w kolejnej turze irlandzkiej przygody.

materiały nadesłane

08-01-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook