REKLAMA
REKLAMA

KOMAŃCZA: Wójt zgrzeszył niegospodarnością? Prokuratura bada sprawę niskiej dzierżawy działek gminnych

KOMAŃCZA, KROSNO / PODKARPACIE. Prokuratura Okręgowa w Krośnie sprawdza, czy wójt gminy Komańcza Stanisław B. dopuścił się niegospodarności. Ma to związek z zaniżaniem stawek na dzierżawy gruntów i ewentualnymi stratami gminy  z tego tytułu.

To odrębna sprawa jaka trafiła do krośnieńskiej prokuratury w związku z działaniami włodarzy w gminie Komańcza. Pierwsza z nich dotyczyła łapówkarstwa i ta zajmuje się wydział karny Sądu Rejonowego w Sanoku. Druga jest badana przez prokuraturę.

Obie sprawy, poza tym, że łączą je osoby włodarzy, nie mają ze sobą jakiegokolwiek związku – zaznacza Mirosław Roman, prokurator Prokuratury Okręgowej w Krośnie.

Śledztwo prowadzone jest o przestępstwo z art. 296 par. 1 i 3 Kodeksu Karnego, czyli tzw. nadużycie zaufania. Sprawa dotyczy ewentualnych strat poniesionych przez gminę Komańcza na skutek zaniżania stawek na dzierżawy gruntów w latach 2004-2013.

Niegospodarność miałaby polegać na wydzierżawieniu wielkopowierzchniowych obszarów rolnych, będących majątkiem gminy, osobom prywatnym po rażąco niskiej cenie. W przedmiotowej sprawie trwają czynności śledcze, a w szczególności dotyczące zabezpieczenia i analizy dokumentacji dotyczącej wszystkich umów dzierżawy zawartych w okresie od 2004 do 2013 roku, przesłuchania świadków – informuje prokurator Beata Piotrowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krośnie.

W toku postępowania istnieje też konieczność ustalenia czy rzeczywiście wyceny gruntów oraz stawki za czynsz zostały prawidłowo ustalone.

Ponadto śledztwo dotyczy również nabycia działki przez gminę z przeznaczeniem na obiekty sportowe, które nie zostały jeszcze zbudowane – dopowiada prokurator Piotrowicz. – W toku śledztwa zostanie zweryfikowana kwestia wartości działki i możliwości wystąpienia z tego tytułu szkody w mieniu gminy – kwituje.

Śledztwo toczące się w tej sprawie zostało przedłużone do końca grudnia 2016 roku.

UuqZVH

28-10-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)