REKLAMA
REKLAMA

LESKO24.PL: Prezes GZK w Polańczyku na ławie oskarżonych. Postawiono zarzuty o niedopełnienie obowiązków służbowych

LESKO, POLAŃCZYK / PODKARPACIE. W Sądzie Rejonowym w Lesku trwa postępowanie karne. Na ławie oskarżonych jest prezes Gminnego Zakładu Komunalnego w Polańczyku. Postawiono mu zarzuty w związku z niedopełnieniem obowiązków służbowych. To pokłosie sprawy skażenia wody z lutego tego roku.

Wówczas sanepid wydał komunikat o niezdatności jej do picia. Zbyt późno trafił on do społeczeństwa, konsekwencją czego były różnorodne dolegliwości zdrowotne u mieszkańców.

Wczoraj w Sądzie Rejonowym w Lesku odbyła się kolejna rozprawa. Zeznania złożyło siedmiu świadków.

Postępowanie toczy się na podstawie art. 231 par.1 Kodeksu Karnego. Prezesowi Gminnego Zakładu Komunalnego w Polańczyku postawiono zarzut o niedopełnienie obowiązków służbowych – informuje Wioletta Staszczak, sędzia II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Lesku.

Oskarżonemu za popełnienie tego czynu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

banner2

Najpierw doniesienie do prokuratury w tej sprawie złożyło dwóch mieszkańców Polańczyka. Jak informowała wówczas Joanna Kowal z Prokuratury Rejonowej w Lesku, śledztwo wszczęto 7 marca tego roku. Prezes został przesłuchany w charakterze podejrzanego i postawiono mu zarzuty na podstawie art. 231 par. 1 KK oraz 160 par. 1 KK. Dotyczyły one niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego i działanie na szkodę interesu publicznego oraz narażenie ludzi na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Wtedy też do sądu skierowano wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, z uwagi na postawę podejrzanego. Korzyścią takiego rozwiązania jest nieorzekanie wobec sprawcy kary za przestępstwo, a jedynie wyznaczenie okresu próby, podczas którego na sprawcę sąd może nałożyć określone obowiązki.

Rzeczywiście sąd przychylił się do części wniosku prokuratorskiego i sprawa z art. 160 par. 1 KK, czyli o narażenie na utratę życia lub zdrowia, została umorzona.

Przypomnijmy, że dokładnie 6 lutego tego roku w stacji uzdatniania wody w Polańczyku wykryto 9 bakterii. Wówczas sanepid wydał komunikat dla mieszkańców, w którym informował, że woda jest niezdatna do picia. Natomiast 8 lutego taką informację otrzymał Gminny Zakład Komunalny w Polańczyku. Jednak nie trafiła ona od razu do mieszkańców, a dopiero kilka dni później. W konsekwencji skarżyli się oni na różnego rodzaju dolegliwości, gdyż woda w którą byli zaopatrywani nie nadawała się do spożycia.

W tej sprawie głos zabrał radny gminy Solina, Łukasz Dytkowski.

Wygląda na to, że od pół roku sprawą skażonej wody w Polańczyku tylko radny Janusz Krupa i ja jesteśmy zainteresowani. Włodarze do dzisiaj nie przedstawili oficjalnego stanowiska. Według mnie zarówno wójt jak i przewodniczący rady gminy powinni być żywotnie zainteresowani tym, co dzieje się w instytucji podległej gminie. Tymczasem sesję zwołuje się akurat tego samego dnia i na tę samą godzinę, co termin rozprawy karnej – podkreśla Dytkowski.

O wyjaśnienie tego zbiegu okoliczności i komentarz w związku z postępowaniem karnym zwróciliśmy się do wójta gminy Solina. Niestety ze względu na obowiązki służbowe nie był obecny w urzędzie. Dlatego odpowiedzi udzieliła Katarzyna Zielińska-Onyszko, zastępca wójta.

– Zwracam się o do państwa o przestrzeganie dziennikarskiej rzetelności. Widzę, że tylko takie sprawy państwa interesują jeśli chodzi o naszą gminę, a informacje o nich pochodzą od dwóch konkretnych radnych. Nie chcę jednak tego komentować – usłyszeliśmy.

Polanczyk_Witold_Swiech_980_11

Polańczyk z lotu ptaka. Foto: W. Święch

28-10-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)