REKLAMA
REKLAMA

Ogród biblijny będzie otwarty na święto Matki Boskiej Zielnej (FILM, ZDJĘCIA)

Ogród biblijny będzie otwarty na święto Matki Boskiej Zielnej (FILM, ZDJĘCIA)

BRZOZÓW24.PL / PODKARPACIE. Ogród biblijny, po którym będzie można odbyć symboliczną wędrówkę po Biblii zostanie otwarty w dniu 15 sierpnia, w święto Matki Boskiej Zielnej, w Starej Wsi. Ogród ma skłaniać pielgrzymów do kontemplacji i modlitwy, ale stanowi też kolejną atrakcję turystyczną.

Dorota Mękarska

Otwarcie ogrodu to postawienie kropki nad „i” w projekcie „Skarby pogranicza – ochrona dziedzictwa kulturowego terenów przygranicznych”, który był realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2007-2013. W ramach programu wykonano prace inwestycyjne przy klasztorze i bazylice Ojców Jezuitów w Starej Wsi, jak również na zamku w Żółkwi na Ukrainie, dawnej siedzibie hetmana Stanisława Żółkiewskiego i rodu Sobieskich. W zamku przeprowadzono gruntowne prace rekonstrukcyjne.
Na całość projektu przeznaczono około 4 mln euro. Starowiejski ogród kosztował znacznie mniej, bo około 2 mln zł. Głównym koordynatorem projektu jest Dorota Chilik, wiceprzewodnicząca sejmiku wojewódzkiego, która koordynowała też prace w trakcie realizacji ogrodu ekumenicznego w Myczkowcach. Projekt wykonało krakowskie Biuro Projektowe ABP.SC.

Czasem słońce, czasem deszcz

Z pracami wystartowano w 2014 roku.
– Projekt był bardzo skomplikowany – zaznacza Dorota Chilik. – W trakcie jego realizacji przeżyliśmy wojnę na Ukrainie, ale nie odbiło się to na projekcie. Najbardziej determinującym prace czynnikiem była pogoda.
Inwestycja została podzielona na trzy etapy. Dzięki unijnemu dofinansowaniu wykonano parking na 86 samochodów. Przeprowadzono prace remontowe i rekonstrukcyjne na dziedzińcu z wirydarzem, czyli małym wewnętrznym ogródku, rozbudowano centrum informacji turystyczno-pielgrzymkowej wraz z punktem małej gastronomii i zmodernizowano organy w bazylice. Realizacja ogrodu biblijnego była ostatnim etapem tego przedsięwzięcia.

maxresdefault

Od Starego do Nowego Testamentu

– Motywem przewodnim ogrodu jest droga, którą człowiek kroczy przez całe życie – podkreśla Dorota Chilik.
Do ogrodu prowadzi brama w kształcie liter alfa i omega, które stanowią symbol wieczności. Trudno wymienić rośliny, które są w nim posadzone, ze względu na ich mnogość, ale warto zaznaczyć, że w starowiejskim ogrodzie zobaczymy rośliny znane z Biblii. Wędrując ogrodowymi ścieżkami, napotykamy rzeźby nawiązujące treścią do Starego i Nowego Testamentu. Możemy podziwiać artystyczne wyobrażenia i wizualizacje np. drzewa poznania dobra i zła z postaciami Adama i Ewy, Ostatniej Wieczerzy, Betlejem, przejścia przez Morze Czerwone, góry Synaj, wieży Babel, Kany Galilejska, Golgoty, makietę Bazyliki Św. Piotra.
Końcowym elementem jest wieża widokowa, z której można podziwiać cały starowiejski zespół. Ona również jest symbolem. – Jest to symbol wyjścia do ludzi ze Słowem Bożym – podkreśla Dorota Chilik.
Otwarcie ogrodu dla pielgrzymów nie oznacza zakończenia w nim prac. Ogród będzie się przeobrażał w sposób naturalny, wraz ze zmianami pór roku i upływem czasu, ale również dzięki kolejnym pracom. W Starej Wsi realizowane będą następne projekty, m.in. przewidziane jest powstanie amfiteatru.

To druga Częstochowa

Dzięki realizacji projektu bazylika w Starej Wsi przyciągnie rzesze pielgrzymów. W ostatnich latach bardzo rozwinęła się tzw. turystyka pielgrzymkowa. Wierni podążają śladami Jana Pawła II, sanktuariów maryjnych, jak również ogrodów biblijnych. W naszym regionie ogromną popularnością cieszy się już ogród ekumeniczny w Myczkowcach, który jest jednak znacznie mniejszy od starowiejskiego. Ma powierzchnię 0,70 ha, a ogród w Starej Wsi 1,70 ha.

Dorota Chilik podkreśla, że dzięki projektowi pielgrzymi i turyści zyskali potrzebne wygody: parking, toalety, punkt gastronomiczny „Pod Parnasem”. Jedynym problemem jest wjazd do sanktuarium z ruchliwej drogi. Jest jednak nadzieja, że już niedługo zostanie on rozwiązany.

Trudno jednak nie docenić wymiaru religijnego tego przedsięwzięcia. Ogród biblijny ma zainspirować pielgrzymów do modlitwy i kontemplacji. Dorota Chilik jest zdania, że projekt uwypuklił znaczenie starowiejskiego sanktuarium. –Teraz widać, że to druga Częstochowa – przytacza usłyszane słowa.

Ogród zostanie otwarty dla pielgrzymów i turystów w dniu 15 sierpnia, podczas odpustu w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

źródło: Brzozów24.pl

11-08-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)