REKLAMA
REKLAMA

ZUS zmienia legitymacje i numery emerytur

SANOK, REGION / PODKARPACIE. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał nowe legitymacje emeryta i rencisty oraz zmienia numery świadczeń. Nie ma jednak powodu do niepokoju. Po prostu ZUS przenosi obsługę świadczeń do nowego systemu informacyjnego, a z tym wiąże się automatyczna zmiana numeru emerytury lub renty.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych sukcesywnie wprowadza zmiany technologiczne w zakresie obsługi świadczeń emerytalno-rentowych i stopniowo przenosi obsługę świadczeń ze „starego” do „nowego” systemu informatycznego, który w przyszłości będzie obsługiwał wszystkie wypłacane przez ZUS świadczenia. Przeniesienie obsługi wypłaty emerytury lub renty do „nowego” systemu informatycznego, pociąga za sobą konieczność zmiany również numeru świadczenia i właśnie ze zmianą tego numeru wiąże się konieczność wymiany legitymacji, po to, by zawierała aktualne dane.

emerytury

ZUS informuje o fakcie zmiany numeru świadczenia, przesyłając decyzję potwierdzającą zmianę terminu jego płatności lub pismo informujące o zmianie numeru świadczenia. Zmieniając numer świadczenia ZUS z urzędu dokonuje wymiany legitymacji emeryta-rencisty na nową, zawierającą aktualny numer świadczenia – wyjaśnia Małgorzata Łyszczarz-Bukała, rzecznik regionalny ZUS Podkarpacia.

Dlatego, jeżeli do twoich drzwi zapuka listonosz i wręczy ci kopertę z nową legitymacją, na której będzie inny numer niż ten, którego używałeś do tej pory – nie ma powodów do niepokoju. I pamiętaj! Nowy numer świadczenia w żaden sposób nie wpływa na wysokość otrzymywanej przez ciebie emerytury czy renty. Wysokość świadczenia pozostaje bez zmian. Gdy otrzymasz nową legitymację, stary dokument powinieneś zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zwrotu legitymacji można dokonać osobiście w najbliższej placówce ZUS lub za pośrednictwem operatora pocztowego. Uwaga! Za nową legitymację ZUS nie pobiera żadnych opłat.

źródło: Małgorzata Łyszczarz-Bukała
Rzecznik Regionalny ZUS

22-11-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)