REKLAMA
REKLAMA

Psy polskiej Służby Celnej na międzynarodowych zawodach na Ukrainie

PRZEMYŚL / PODKARPACIE. Służby mundurowe z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Polski rywalizowały w zorganizowanych w Kijowie zawodach psów służbowych. Polscy celnicy wywalczyli czwarte miejsce pod przewodnictwem funkcjonariusza Izby Celnej w Przemyślu.

W piątek ukraińska stolica stała się areną zmagań kynologicznych. Do Kijowa zjechali przewodnicy psów służbowych z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Polski. Turniej rozegrany został na terenie obiektów Uniwersytetu Narodowego Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy.

Polską Służbę Celną reprezentował funkcjonariusz z Izby Celnej w Białej Podlaskiej z owczarkiem niemieckim Igą – specjalistką od wykrywania wyrobów tytoniowych oraz funkcjonariusz z Izby Celnej w Katowicach z labradorem Koksem – szkolonym w wykrywaniu narkotyków. Polskiej reprezentacji przewodniczył Remigiusz Sobczak, instruktor szkolenia psów służbowych z Izby Celnej w Przemyślu.

psy2

W zawodach wystartowało w sumie 21 psów służbowych asystujących funkcjonariuszom w ich codziennej pracy. Reprezentowana była cała paleta psich nosów – od owczarków niemieckich i belgijskich, po labradory, cocker spaniele a nawet jamniki.

Umiejętności czworonożnych pomocników poddane zostały próbie w trzech kategoriach, tj. wykrywanie materiałów wybuchowych, narkotyków oraz wyrobów tytoniowych. Rywalizacja obejmowała dwie konkurencje: przeszukanie bagażu oraz przeszukanie samochodu osobowego. W każdej z nich liczył się czas odnalezienia ukrytego ładunku. Dla bagażu były to 2 min, natomiast w przypadku auta czas na „wywąchanie” podejrzanej zawartości wynosił 5 min.

Pierwsze miejsce w kategorii wykrywania narkotyków zajęła reprezentacja białoruskiej Służby Celnej. Najlepsi w pozostałych dwóch kategoriach okazali się gospodarze. Bardzo dobrze spisali się też polscy celnicy, zajmując 4 miejsce w swoich kategoriach.

Zarówno umiejętności służbowych czworonogów, jak też całe zawody stały na bardzo wysokim poziomie, a organizatorzy dołożyli wszelkich starań by wszyscy zawodnicy wrócili do domów z jak najlepszymi wspomnieniami.

materiały nadesłane

01-06-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)