REKLAMA
Praca Auto Serwis
Janas Podłogi
REKLAMA

Rusza inwentaryzacja przyrodnicza w lasach Podkarpacia (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Rozpoznaniu przyrodniczych i kulturowych wartości lasów służyć będą prace inwentaryzacyjne, które rozpoczną się 9 czerwca w 10 nadleśnictwach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i dwóch parków narodowych.

W piątek 3 czerwca Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, podczas uroczystego spotkania w Rzeszowie wręczył nominacje członkom zespołów inwentaryzacyjnych.

W teren ruszy 30 grup w trzyosobowych składach, z udziałem doświadczonych taksatorów, fitosocjologów i gleboznawców. Według jednolitej metodyki przeprowadzą wstępną inwentaryzację zasobów na 1800 czteroarowych powierzchniach próbnych, które wyznaczono w nadleśnictwach: Bircza, Brzozów, Dynów, Dukla, Jarosław, Kańczuga, Kołaczyce, Krasiczyn, Oleszyce i Sieniawa. Ten etap prac potrwa do 15 lipca.

DSC_1F2925

W swym wystąpieniu wprowadzającym do tematyki inwentaryzacji przyrodniczej dyrektor Konrad Tomaszewski omówił ogólne zasady prac, zaznaczając, że przy dobrze prowadzonej gospodarce w ekosystemach leśnych różnorodność biologiczna może być wyższa niż na obszarach ściśle chronionych.

Nie ma wzorca pierwotności dla lasów, zatem musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, z jaką różnorodnością biologiczną mamy do czynienia i  jak ją chronić metodami zrównoważonej gospodarki leśnej. Tę odpowiedź powinna dać rozpoczęta przez nas inwentaryzacja wskaźnikowa – powiedział dyrektor Tomaszewski.

DSC_3232_cr

Celem zasadniczym inwentaryzacji wskaźnikowej jest systematyczna ocena gospodarki leśnej w nadleśnictwach w aspekcie jej wpływu na stopień zbieżności faktycznej różnorodności biologicznej zasobów leśnych, będących w zarządzie nadleśnictw, z różnorodnością naturalną.

Jesteśmy drugą dyrekcją w kraju, która zmierzy się z tym trudnym zagadnieniem – zaznacza Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – Korzystamy z doświadczeń zdobytych przez naszych leśników w trakcie niedawnej inwentaryzacji zasobów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. Robimy to jednak w większej skali i przy większym zróżnicowaniu siedliskowym. Z kolei zdobyte u nas doświadczenia będą wykorzystane w przyszłości w całych polskich lasach. Wyznaczone powierzchnie próbne w przyszłości będą objęte stałym monitoringiem.

DSC_3242_cr

W dalszej części spotkania odbyła się narada z nadleśniczymi, w trakcie której zaprezentowano wyniki ekonomiczne i gospodarcze za pierwsze cztery miesiące roku, oceniono postęp prac hodowlanych i wykonanie zadań inwestycyjnych. Dyrektor Tomaszewski odpowiadał też na pytania nadleśniczych dotyczące bieżącej działalności Lasów Państwowych i zamierzeń na przyszłość.

DSC_3252_cr

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

foto: Tomasz Czyżewski i EdM

źródło: materiały nadesłane

06-06-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)