REKLAMA
REKLAMA

SZKOŁY SANOK: Czy sanockie dzieci będą uczyć się na dwie zmiany?

SANOK / PODKARPACIE. W sanockich przedszkolach brakuje miejsc. Pomysłem na rozwiązanie problemu jest uruchomienie dodatkowych oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych. W SP1 w Sanoku zrodziła się obawa, że takie wyjście zaburzy dotychczasową pracę szkoły i w efekcie dzieci będą zmuszone uczyć się na dwie zmiany.

Burmistrz Tadeusz Pióro zapewnia, że rodzice mogą być spokojni, zaś konflikt w tej sprawie jest sztucznie podgrzewany.

W tym roku dla kilkudziesięciu maluchów zabrakło miejsca w Samorządowym Przedszkolu nr 3 na Błoniach. Stąd pojawił się pomysł, aby dodatkowe oddziały przedszkolne uruchomić w pobliskiej „Jedynce”.
Są zwolennicy i przeciwnicy takiego rozwiązania. Przede wszystkim największe wątpliwości mają rodzice uczniów SP1, którzy obawiają się, że dodatkowe oddziały przedszkolne w szkole spowodują, że ich dzieci będą musiały uczęszczać na lekcje w trybie dwuzmianowym.

Podczas ostatniej sesji w imieniu rodziców zabrał głos Jakub Osika, radny oraz wiceprzewodniczący Rady Rodziców w SP1.

Po szerokich konsultacjach z rodzicami wypracowaliśmy stanowisko, że zarówno rodzice jak i Rada Rodziców szkoły nie widzą żadnych przeciwwskazań odnośnie tego, aby wychodząc naprzeciw potrzebom demograficznym, oczywiście przyjąć grupy przedszkolne do SP1. Są tylko dwa warunki, by nie wiązało się to z dwuzmianowością oraz aby aula wyremontowana w czynie społecznym, nadal została do dyspozycji szkoły – zaznaczał Osika.

Po tej wypowiedzi Tadeusz Pióro, burmistrz Sanoka, zapewnił, że taka sytuacja nie nastąpi.

Nigdy w tej szkole nie będzie dwuzmianowości, a już z pewnością przyczyną tego nie będą oddziały przedszkolne – podkreślał. Dodał także, że konflikt w tej sprawie jest sztucznie podgrzewany i zupełnie niepotrzebny.

classroom-658002_960_720

Uczestniczyłem w posiedzeniu komisji oświaty w SP1. Według mnie jedynym sensownym rozwiązaniem tego problemu jest poszukanie nowego budynku, który będzie można zaadaptować na przedszkole. To co w tym momencie jest proponowane pewnie załatwi sprawę, ale tylko na chwilę – mówił radny Witold Święch.

Jednak Tadeusz Pióro zaznaczył, że obecnie pomysł utworzenia dodatkowego przedszkola na Błoniach nie jest brany pod uwagę.

Od poniedziałku zaplanowano rozmowy burmistrza z dyrekcją SP1. Sprawa będzie doprowadzona do finału tak, aby zarówno dzieci szkolne jak i przedszkolne nie były pokrzywdzone – zapewnia Ryszard Karaczkowski, przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Turystyki.

Odnośnie braku miejsc w sanockich przedszkolach zabrali głos także inni radni. Teresa Lisowska zwracała uwagę, że ze względu na to, że 6-latki nie poszły do szkoły, to dla 3 i 3,5 latków zabrakło miejsca w placówkach. Natomiast Maciej Drwięga wskazywał, że coraz częściej do przedszkoli w Sanoku trafiają maluchy spoza miasta. Dodał, że może warto zastanowić się nad utworzeniem placówki przedszkolnej przeznaczonej wyłącznie dla najmłodszych z miejscowości ościennych.

Wszystkie przedszkola powinny być rozwijane, zarówno jeśli chodzi o nowe oddziały jak i nowe placówki. Brak miejsc to problem nie tylko w Sanoku ale i w całej Polsce. Dlatego samorządy powinny zdecydowanie w większym stopniu pochylić się nad tą kwestią. Natomiast jeśli chodzi tworzenie oddziałów przedszkolnych przy  SP1, decyzje w tej sprawie należy pozostawić rodzicom i dyrekcji szkoły – zaznacza radny Adrian Herbut.

Problem przepełnionych placówek przedszkolnych, w których zabrakło miejsca, dotyka także innych dzielnic miasta. Dwa dodatkowe oddziały będą także utworzone przy SP4 w Sanoku. W tym przypadku zostanie wyremontowany osobny budynek z oddzielnym wejściem. Natomiast przy SP2 zostanie uruchomiony jeden oddział.

pao

05-06-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)