REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Nocna i świąteczna opieka zdrowotna nadal na Jana Pawła a nie w sanockim szpitalu

SANOK / PODKARPACIE.  Narodowy Fundusz Zdrowia w Rzeszowie ponownie przedłużył kontrakty na świadczenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w całym województwie. Wszystkie umowy są aneksowane do końca czerwca 2017 roku. Pacjenci w Sanoku tak jak do tej pory będą przychodzić po pomoc do przychodni przy ulicy Jana Pawła II.

– W tym roku nie będzie żadnych postępowań konkursowych dotyczących udzielania świadczeń opieki świątecznej i nocnej – informuje Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału NFZ.

– W związku z tym nie ma takiej możliwości, aby pojawili się nowi świadczeniodawcy w tym zakresie – dodaje.

Jak informuje rzeszowski NFZ konkursów nie będzie ze względu na brak wydania odpowiednich rozporządzeń przez Prezesa NFZ oraz Ministra Zdrowia. Jedyną możliwością ogłoszenia przetargu jest wycofanie się podmiotu, któremu aneksowano umowę. Wówczas, aby zapełnić lukę, należałoby ogłosić konkurs.

Zapytaliśmy o tę sprawę także w centrali NFZ w Warszawie. Wówczas usłyszeliśmy:

Ogłaszanie konkursów leży w gestii wojewódzkich oddziałów NFZ – odpowiada biuro prasowe Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wszystkim w województwie podkarpackim przesłano przedłużenia kontraktów do 30 czerwca 2017. Nie będzie zmian przez najbliższy rok – mówi Adam Siembab, dyrektor sanockiego szpitala.

Zostaje utrzymany status quo. Tak jak do tej pory nocną i świąteczną opiekę zdrowotną w Sanoku będzie świadczył Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Acamar, który dzierżawi pokoje lekarskie od Samodzielnego Publicznego Miejskiego Zespołu Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

1107

Pacjenci z gmin Besko, Bukowsko, Sanok, Tyrawa Wołoska, Zarszyn oraz miasto Sanok, przyjmowani są od poniedziałku do piątku od 18.00 do 8.00, a także przez całą dobę w weekendy i święta. Jednak z poważniejszymi dolegliwościami na pierwszym miejscu wybierają sanocki SOR.

W porównaniu do całego województwa Sanok znalazł się w czwórce miast, w których świadczeń opieki nocnej i świątecznej udzielają prywatne firmy. Podobnie jest także w Łańcucie, Lubaczowie oraz Tarnobrzegu.

Dla porównania przedstawiamy zestawienie świadczeniodawców opieki nocnej i świątecznej na Podkarpaciu – kliknij

W Sanoku mówi się także o pomyśle zmiany miejsca udzielania tych świadczeń. Mianowicie przeniesienia go z Jana Pawła do sanockiego szpitala przy ulicy 800-lecia.
Są zwolennicy i przeciwnicy tego pomysłu, jednak na razie taka możliwość nie jest brana pod uwagę.

– Kilka miesięcy temu rozmawialiśmy z przedstawicielami Acamaru. Na ten moment firma nie zdecydowała się na przeniesienie miejsca świadczenia opieki świątecznej i nocnej do szpitala – zaznacza Adam Siembab.

– Nie widzę takiej potrzeby. Tam mają już wystarczająco dużo własnych problemów. Byłoby to nielogiczne i niekoniecznie z korzyścią dla pacjenta – odpowiada Dariusz Wanielista, przedstawiciel NZOZ Acamar.

–  Z projektów przygotowywanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że opieka nocna i świąteczna od lipca 2017 roku będzie działać przy SOR-ach – uzupełnia Dariusz Wanielista.

W tym miejscu warto nadmienić, że Sanok pozostaje rodzynkiem jeśli chodzi o udzielanie tych świadczeń. We  wszystkich okolicznych szpitalach: Brzozowie, Lesku, Krośnie czy Ustrzykach Dolnych, pacjenci w razie potrzeby swoje kroki kierują do szpitali, gdyż właśnie tam udzielana jest opieka nocna i świąteczna.

Obecnie, pomoc lekarza w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00 – 8:00 oraz całodobowo w weekendy i święta dostępna jest przy ul. Jana Pawła II 38 tel.: + 48 13 464 80 22 i jest świadczoną przez firmę: SABINA OSTROWSKA NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ „ACAMAR”

Świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej są bezpłatne (dla osób ubezpieczonych) i udzielane bez skierowania.

Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad:

– w warunkach ambulatoryjnych,
– w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych)
– telefonicznie.

Lekarze przyjmują pacjentów z gmin: Besko, Bukowsko, Sanok, Tyrawa Wołoska, Zarszyn oraz miasto Sanok.

Do sprawy wrócimy.


ZOBACZ TAKŻE archiwum:

SANOK: Nocna i świąteczna opieka w przychodni przy ul. Jana Pawła II na pewno do połowy 2016 roku 21.10.2015

 

SANOK: Szpital powalczy o kontrakt na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Koniec z tułaczką pacjentów? 21.12.2015

Czy nocna i świąteczna opieka zdrowotna powinna być świadczona w sanockim szpitalu? 22.12.2014

011

 

 

pao

21-05-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)