REKLAMA
REKLAMA

DZISIAJ: W 1050. rocznicę Chrztu Polski ekumeniczna Droga Krzyżowa z powrotem do źródeł wiary

MIĘDZYBRODZIE / PODKARPACIE. W bliskości historycznego miejsca wczesno-średniowiecznych odkryć śladów chrześcijaństwa: cmentarzyska i świątyni na szczycie góry Horodyszcze w tzw. cieśninie międzybrodzkiej – przy cerkiewce po drugiej stronie Sanu kolejny raz została zaplanowana ekumeniczna droga krzyżowa.

droga

W tym roku kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc ponad miesiąc później /1 V/ i dopiero rozpoczęły okres 40 dniowego postu. Rodzące się podczas takich nabożeństw ekumenicznych wzajemne poznanie i pojednanie jawi się jako szczególny dar Boga „bogatego w miłosierdzie”.  Widok kapłanów różnych tradycji i wyznań chrześcijańskich wspólnie niosących krzyż i prowadzących rozważania poszczególnych stacji pozostaje dla uczestników głębokim przeżyciem.  Spotkania mają charakter kameralny; liczba uczestników sięga maksymalnie kilkudziesięciu osób.

plakat

W tym roku trasa drogi krzyżowej rozpocznie się przy zasadzonym w ubiegłym roku Dębie Jedności Uczniów Chrystusa im św. Jana Pawła II po południowej stronie świątyni. Następnie prowadzić będzie wzdłuż kamiennego muru starej części cmentarza i przejściem alejką wśród nowych mogił. Na zakończenie w cerkiewce nastąpi wspólne błogosławieństwo krzyżem i każdy z duchownych złoży życzenia świąteczne w imieniu swojej wspólnoty. Opracowywana jest liturgia wspólnego odnowienia przyrzeczeń chrztu, który dla wszystkich kościołów chrześcijańskich jest  „podstawowym sakramentem i bramą zbawienia”.

Tekst: pr, Foto: archiwum

Serdecznie zapraszamy w Wielką Środę 23 marca 2016 na godz. 17:30

23-03-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)