REKLAMA
REKLAMA

Wyłącz telewizor – Przyjdź do BWA! (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE.Wyłącz telewizor – Przyjdź do BWA! … i poznaj ludzi z pasją. Spotkaj się z nimi i zobacz, że warto być twórczym, poszukującym. Każde spotkanie będzie miało inny charakter, inny temat… Pierwszym gościem naszego (nieregularnego) cyklu będzie Damian Kierek

– absolwent wydziału reżyserii krakowskiej PWST, prawnik (dyplomowany), urzędnik (zawód wykonywany)  w wolnym czasie aktor i twórca spektakli teatralnych.

W jego wykonaniu zobaczymy monodram „Et in Arcadia ego” według F. Kafki. Po spektaklu zapraszamy na rozmowę o teatralnych pasjach naszego gościa. Pierwsze spotkanie już 19.03 (sobota) o godzinie 18.00. Na kolejne spotkanie zapraszamy 2.04.

„Po raz drugi zmierzyłem się z tym tematem. Pierwszy raz przed laty. Grałem go krótko. Potem sporo się zmieniło. Ja się zmieniłem i świat się zmienił, ale uprowadzenie z Arkadii wciąż nie daje mi spokoju. Powraca obsesyjnie. Z dwojakiego względu:

Po pierwsze – wiąże się to gdzieś  z jakąś „smugą cienia”, kryzysem wieku średniego, posumowaniem życia, nieznośnej lekkości bytu, bezlitosnym upływem czasu, czy jak by tego nie nazywać. Generalnie rzecz w tym, że czujesz się człowieku robiony w konia z każdej strony, bo rzeczywistość należy do starych cwaniaków, a przyszłość do młodych, nie wiadomo w czym i do czego zdolnych, a tobie – człowieku – zęby wypadają, włosy siwieją, zmarszczki wyskakują, serce się tłucze, a ty męczysz przy najmniejszym wysiłku i byle co cię wkurza, a czasami ogarnia niepokój, który trudno opanować, bez wsparcia czegoś mocniejszego. I trwa ten stan zawieszony, z jakimiś nadziejami, choć tak naprawdę beznadziejny. No i patrzysz któregoś trudnego poranka w lustro, patrzysz, i co widzisz? No, małpa, myślisz sobie małpa. Ta małpia, głupia mina robiona do wymuszonej, udawanej, nie twojej gry, nie twojego, choć tak naprawdę jednak – twojego życia, które bez większych emocji przecieka ci przez palce. Bo tego wymagają normy społeczne, cywilizacyjne, kulturowe. Jak u Kafkowskiego, zmuszonego do określonych zachowań małpiszona. No i tak po prostu.

Arkadia4

Po drugie – zawsze siedzi gdzieś tam w tobie ta myśl za rajem utraconym, Arkadią, dziecięcą niewinnością, że jeszcze wszystko się da naprawić, poprawić, wrócić. I że pod pokładami cynizmu, tu mi wisi, mogą mi naskoczyć, „nolite me tangere”, że tam gdzieś tli się coś, co pali cię w podeszwę stopy i wbija jak drzazga, opiłek, jak jakiś wyrzut. I wiesz, że to „se nevrati”, ale i tak wierzysz, że wróci. I wzrusza cię ni stąd, ni zowąd, jakieś takie coś, co wyskakuje w najmniej oczekiwanym momencie. Zakręci się czymś mokrym pod powieką, zmyleniem serdecznego rytmu i czymś tam cholernie do spodu czystym i do spodu wkurzającym. To twoje Złote Wybrzeże. Twoja Arkadia. Opłakana jak w znanym wierszu Schillera”.

Damian Kierek

Arkadia3

19.03 (sobota)                           

godzina 18.00                         

BWA Rynek 14

Wstęp bezpłatny

wyłącz telewizor przyjdz do bwa

źródło: materiały nadesłane

15-03-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)