REKLAMA
REKLAMA

ZAGÓRZ24.PL: Mali wolontariusze uporządkowali opuszczone groby (ZDJĘCIA)

ZAGÓRZ/ PODKARPACIE. Wkrótce 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych, zaraz po nim Zaduszki. Wyrazem naszej pamięci o tych, którzy odeszli, są wyczyszczone groby bliskich, płonące znicze, pęki chryzantem. Mali wolonatriusze zaopatrzeni w niezbędne sprzęty ogrodnicze przystąpili do uporządkowania zaniedbanych grobów.

Na cmentarzach są też mogiły opuszczone, bezimienne, zaniedbane, na których nie ma już komu położyć kwiatów i zapalić świeczki. O takich mogiłach pomyślały zuchy ze „Słonecznej Gromady” i uczniowie klasy 3c Szkoły Podstawowej w Zagórzu. W ruch poszły szczotki, szmatki i miotełki. Powyrywano zeschniętą trawę i zielsko, wygrabiono i wymieciono liście, patyki i różne śmieci, oczyszczono krzyże i figurki. Wszyscy byli zadowoleni z wykonanej pracy, a cmentarz zyskał na wyglądzie. Uporządkowanych zostało wspólnie około 15 grobów. Na koniec uczniowie odmówili modlitwę za zmarłych oraz każdy zapalił znicz na grobie, który posprzątał.

020 (Kopiowanie)

Wolontariusze klas IV-VI zadbali natomiast o miejsca pamięci narodowej, tj. Mogiłę Wojsk Ochrony Pogranicza oraz Obelisk JP II. Najpierw oczyścili mogiłę i obelisk, następnie złożyli wiązankę i zapalili znicze. Ich mottem przewodnim było: „Pamiętamy o tych, co walczyli za naszą Ojczyznę, bo dzięki nim żyjemy w wolnym kraju”.

Chcielibyśmy, aby porządkowanie opuszczonych mogił i miejsc pamięci stało się tradycją naszej szkoły. Świadczy to o naszej pamięci i szacunku dla tych, którzy odeszli, ale również jest wspaniałą lekcją historii o „Naszej Małej Ojczyźnie”. Inicjatorkami przedsięwzięcia były: Mariola Hydzik – wychowawczyni kl. 3c, Agata Marcinkowska – wychowawczyni kl. 5b oraz Joanna Różycka – druhna drużynowa.

14876143_1129276717154034_652087127_o

 

 

materiały nadesłane

27-10-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)