REKLAMA
REKLAMA

ZAGÓRZ24.PL: Mali wolontariusze uporządkowali opuszczone groby (ZDJĘCIA)

ZAGÓRZ/ PODKARPACIE. Wkrótce 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych, zaraz po nim Zaduszki. Wyrazem naszej pamięci o tych, którzy odeszli, są wyczyszczone groby bliskich, płonące znicze, pęki chryzantem. Mali wolonatriusze zaopatrzeni w niezbędne sprzęty ogrodnicze przystąpili do uporządkowania zaniedbanych grobów.

Na cmentarzach są też mogiły opuszczone, bezimienne, zaniedbane, na których nie ma już komu położyć kwiatów i zapalić świeczki. O takich mogiłach pomyślały zuchy ze „Słonecznej Gromady” i uczniowie klasy 3c Szkoły Podstawowej w Zagórzu. W ruch poszły szczotki, szmatki i miotełki. Powyrywano zeschniętą trawę i zielsko, wygrabiono i wymieciono liście, patyki i różne śmieci, oczyszczono krzyże i figurki. Wszyscy byli zadowoleni z wykonanej pracy, a cmentarz zyskał na wyglądzie. Uporządkowanych zostało wspólnie około 15 grobów. Na koniec uczniowie odmówili modlitwę za zmarłych oraz każdy zapalił znicz na grobie, który posprzątał.

020 (Kopiowanie)

Wolontariusze klas IV-VI zadbali natomiast o miejsca pamięci narodowej, tj. Mogiłę Wojsk Ochrony Pogranicza oraz Obelisk JP II. Najpierw oczyścili mogiłę i obelisk, następnie złożyli wiązankę i zapalili znicze. Ich mottem przewodnim było: „Pamiętamy o tych, co walczyli za naszą Ojczyznę, bo dzięki nim żyjemy w wolnym kraju”.

Chcielibyśmy, aby porządkowanie opuszczonych mogił i miejsc pamięci stało się tradycją naszej szkoły. Świadczy to o naszej pamięci i szacunku dla tych, którzy odeszli, ale również jest wspaniałą lekcją historii o „Naszej Małej Ojczyźnie”. Inicjatorkami przedsięwzięcia były: Mariola Hydzik – wychowawczyni kl. 3c, Agata Marcinkowska – wychowawczyni kl. 5b oraz Joanna Różycka – druhna drużynowa.

14876143_1129276717154034_652087127_o

 

 

materiały nadesłane

27-10-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)