REKLAMA
REKLAMA

Zalesienia na finiszu (ZDJĘCIA)

Tegoroczne warunki pogodowe sprawiły, że prace zalesieniowe i odnowieniowe w lasach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie rozpoczęto wcześniej niż zazwyczaj. Prace te dobiegają już końca również w nadleśnictwach górskich

, gdzie zazwyczaj trudno było je zakończyć do początku maja. Do lasów trafiło tej wiosny prawie 16,5 mln sadzonek wyhodowanych w szkółkach leśnych.

2

Jodła ze szkółki kontenerowej w Oleszycach. Fot. Iza Tracz

Zdecydowana większość sadzonek przeznaczona jest na potrzeby Lasów Państwowych, ale spora ich część zostanie posadzona na prywatnych gruntach, przeznaczonych do zalesień czy uzupełnień w istniejących już uprawach. Plan odnowień i zalesień w lasach Podkarpacia na 2016 r. zakłada obsadzenie nowego lasu na powierzchni ponad 1620 ha.

Na 111 ha szkółek leśnych prowadzonych przez nadleśnictwa podległe krośnieńskiej RDLP rośnie 46,7 mln sadzonek, które będą użyte do zalesień i odnowień w kolejnych latach. Wśród nich 15,2 mln to sadzonki jodły, 11,5 mln buka, 8,82 mln dębu i 6,8 mln sosny. Pierwsze dwa gatunki dominują w górskiej części regionu, natomiast dąb i sosnę najczęściej można spotkać na terenach nizinnych Podkarpacia.

article

Buk przygotowany do zalesień na szkółce w Orelcu. Fot. Łukasz Dziuban

Leśnicy podkarpaccy preferują naturalne odnawianie lasu, dokonując cięć prześwietlających i odsłaniających młode pokolenie drzew. W ten sposób odnawia się przede wszystkim lasy jodłowe i bukowe, zwłaszcza na pogórzach. W tym roku przewiduje się też uznanie 400 hektarów odnowień naturalnych, jako przyszłościowe. W roku ubiegłym uznano 1112 ha upraw z odnowień naturalnych.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tys. ha. Lesistość tego obszaru wynosi 37 proc. Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc., co sprawiło, że region jest na drugim miejscu pod tym względem w kraju.

5

Naturalne odnowienia jodłowe w Nadleśnictwie Stuposiany Fot. Edward Marszałek

Fot. Łukasz Dziuban

Fot. Łukasz Dziuban

Fot. Łukasz Dziuban

Fot. Łukasz Dziuban

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

14-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)