REKLAMA
REKLAMA

Akcja ratownicza w Przedszkolu nr 1 – czyli czego uczą się dzieci od studentów i vice versa (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Prezentujemy fotorelację z kolejnej sesji wyjazdowej studentów ratownictwa, którzy wraz z dyrektorem Zakładu Ratownictwa Medycznego Krzysztofem Sośnickim odwiedzili w zeszłym tygodniu Przedszkole nr 1 w Sanoku.

Największym zaskoczeniem dla przybyłych był fakt, że dzieci wydawały się nieźle zorientowane w tematyce pierwszej pomocy – okazało się, że – po pierwsze – oglądają „Na dobre i na złe” i – po drugie – że ich przedszkole od trzech lat realizuje projekt pn. „Bezpieczne Przedszkole”! Przedszkolaki uczestniczą więc w zajęciach z przedstawicielami zawodów, od których bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy – m. in. strażakami, pielęgniarkami, policjantami, a także ratownikami.

Na miejscu przeprowadzono więc próby reanimacji nieprzytomnego Stasia oraz Kazia (to oczywiście imiona fantomów przydźwiganych na studenckich plecach), było układanie w tzw. pozycji bezpiecznej, niezwykle fascynujący sprzęt ratowniczy, jakim jest deska do transportu (oczywiście z obowiązkowym przypinaniem chętnych!), próby podpięcia kroplówki, podawania tlenu, robienia zastrzyków i… dużo, dużo więcej. Zakończyło się piosenką w wykonaniu dzieci i zaproszeniem na kolejne spotkanie, które – zważywszy że po wizycie naszych studentów połowa maluchów chce zostać ratownikami – wydaje się być bardzo prawdopodobne.

Nasi ratownicy (i ratowniczki!) poradzili sobie doskonale, a załączone zdjęcia dają pewien (i „pewien” – to dobre słowo tutaj) obraz tego, jakie umiejętności, oprócz medycznych, powinien posiadać typowy przedstawiciel tego zawodu (jedną z podstawowych wydaje się być cierpliwość i brak reakcji na bodźce pozamedyczne).

Za logistyczną pomoc w przeprowadzeniu tak zmasowanej akcji ratowniczej serdecznie dziękujemy paniom przedszkolankom: Marioli Piróg (I gr.), Anecie Fejdasz (II gr.) Annie Robickiej (III gr.), Magdalenie Paszcie (IV gr.), Małgorzacie Wolanin (V gr.), Jolancie Ipnar-Pacanowskiej (VI gr.), Bogusławie Wach (VII gr.) Katarzynie Opar (VIII gr.), a także opiekunce gr. „0” Barbarze Izdebskiej i Alinie Kurasz, która przyjechała z podopiecznymi z filii przedszkola na Dąbrówce.

Źródło: PWSZ Sanok

07-12-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook