REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: Solina zyskała nowy oddział Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. 27 sierpnia 2017 r. odbyło się Walne Zebranie Założycielskie Oddziału Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej w Solinie z siedzibą w Polańczyku. W zebraniu uczestniczył Komitet Założycielski, składający się z 20 osób oraz zaproszeni goście: ratownicy, strażacy oraz sympatycy ratownictwa.

Inicjatorami otwarcia nowego oddziału RWR Solina są: Prezes Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej – Michał Guzik, Prezes Bieszczadzkiego Centrum Ratownictwa Wodnego „LESTUR” – Bartłomiej Turopolski.

image008

Wójt Gminy Solina – Adam Piątkowski, ogłosił konkurs ofert na wyznaczenie i zabezpieczenie miejsc wykorzystywanych do kąpieli na obszarze Jeziora Solińskiego. W wyniku przeprowadzonego konkursu ofert realizacja zadania powierzona została Ratownictwu Wodnemu Rzeczpospolitej – Oddział w Warszawie. RWR Warszawa wyznaczył i zabezpieczył 4 miejsca wyznaczone do kąpieli:

– Biała Flota  w Solinie
– Cypel w Polańczyku
– Patelnia w Polańczyku
– Wołkowyja

Na podstawie porozumienia o współpracy, ratownicy RWR Warszawa połączyli swoje siły z nowo powstałym podmiotem ratowniczym – Bieszczadzkim Centrum Ratownictwa Wodnego „LESTUR”. Do Bieszczad zjechali ratownicy reprezentujący różne miasta w Polsce, a w tym: Warszawa, Lesko, Sanok, Krosno, Bielsko Biała, Bielsk Podlaski, Poznań i Olsztyn. Wszyscy zakwaterowani byli w Schronisku Młodzieżowym w Myczkowie. Na stanowiska ratownicze dojeżdżali samochodami, a na akwenie poruszali się jednostkami motorowodnymi typu: RiB i skuter. W ten sposób została zapewniona pełna gotowość ratownicza, nie tylko w miejscach wyznaczonych do kąpieli, ale również wzdłuż Białej Floty na Solinie i między stanowiskami ratowniczymi na linii: Solina-Polańczyk-Wołkowyja.

image003

Ratownicy pełnili dyżury w terminie: 1 lipiec – 31 sierpień 2017 r., w godz. 10.00 – 18.00. Niezależnie od stanu pogody zawsze byli widoczni na swoich stanowiskach. W podejmowanych działaniach ratowniczych pomagała policja i straż pożarna, która niejednokrotnie była wzywana do interwencji.

Tegoroczny reportaż i materiał filmowy z pokazu służb ratunkowych (RWR, LESTUR, POLICJA, STRAŻ POŻARNA) w Solinie, można obejrzeć na portalu internetowym esanok.pl.

Dzięki skutecznym akcjom i wnikliwej obserwacji statystka utonięć w miejscach zabezpieczonych wynosi zero ofiar.

Z planów na kolejne lata wynika, że powstanie więcej kąpielisk, na których ludzie będą mogli bezpiecznie pływać.

W perspektywie pozytywnie panujących relacji, na mocy porozumienia służb ratunkowych powstał nowy Oddział Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej Solina, którego prezesem został – Bartłomiej Turopolski. Człowiek z niezwykłą pasją i mocno zaangażowany w działania ratownicze. Nadrzędnym celem Oddziału w Solinie jest poprawa bezpieczeństwa na Jeziorze Solińskim.

ZOBACZ TAKŻE:

SOLINA: Pokazy ratowników wodnych i maraton pływacki, czyli Wielki Piknik Białej Floty (FILM)

Prezes Zarządu Głównego RWR, Michał Guzik

01-09-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)