REKLAMA
REKLAMA

REGION: Bieszczadzcy pogranicznicy rozpracowali szajkę migracyjną

REGION / PODKARPACIE. Funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia rozpracowali grupę osób zajmującą się przestępczością o charakterze migracyjnym. Proceder polegał na umożliwianiu lub ułatwianiu obywatelom Ukrainy pobytu w Polsce oraz organizowaniu im nielegalnego przekroczenia polskiej granicy państwa, a także granicy francusko-brytyjskiej.

Zarzuty usłyszało dziesięciu Polaków z Podkarpacia i Dolnego Śląska oraz pięciu obywateli Ukrainy.

Głównymi organizatorami procederu byli dwaj Ukraińcy (ojciec i syn), którzy mają także polskie obywatelstwo oraz Polak z woj. dolnośląskiego.

Rozpracowanie przez funkcjonariuszy SG grupy trwało od początku 2013 roku. Wówczas to w działaniach operacyjnych monitorowano jak na granicy polsko-ukraińskiej, zaczęli masowo pojawiać się obywatele Ukrainy z wizami pracowniczymi, którzy pomimo zobowiązania, nigdy nie podejmowali pracy w Polsce. Następnie nielegalnie udawali się do innych krajów unijnych.

W wyniku szeroko zakrojonych działań Straż Graniczna zgromadziła wiele materiałów dotyczących obywateli Ukrainy, którzy składali w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim dokumenty, rzekomo potwierdzające ich polskie pochodzenie w postaci aktów urodzenia przodków, aby uzyskać pobyt stały i obywatelstwo, a następnie, jako Polacy emigrować do krajów UE. Udowodniono, że część cudzoziemców wykorzystywała fałszywe dokumenty, również do uzyskania Karty Polaka w polskich placówkach konsularnych na Ukrainie.

1sg

Funkcjonariusze łącząc wątki, po nitce do kłębka, zidentyfikowali grupę podejrzanych osób, zajmujących się organizacją nielegalnego przekroczenia granicy dla ob. Ukrainy, w tym dostarczania im podrobionych dokumentów m.in. fałszywych zaświadczeń o rzekomym zatrudnieniu na terenie RP oraz fikcyjnych meldunków na terenie Polski, a których wykorzystanie umożliwiło im osiedlanie się w Polsce. Przy pomocy tych dokumentów obcokrajowcy wjeżdżali na terytorium naszego kraju, a tym samym Unii Europejskiej i nabywali obywatelstwo polskie.

Funkcjonariusze przedstawili dowody, że sprawcy działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Za załatwienie „papierów”, w zależności od wagi sprawy, inkasowali od rodaków kwoty 350-400 zł , a niekiedy nawet 1000 euro.

Aby wykryć przestępczy proceder, funkcjonariusze Straży Granicznej współpracowali również z Europolem, dzięki czemu na początku 2016 roku, na terytorium Belgii dokonano zatrzymań kilkunastu osób zamieszanych w przerzut ludzi z Polski do Belgii, a następnie do Wielkiej Brytanii.

2sb

Do dzisiaj, w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie, zarzuty usłyszało 15 osób, obywateli Polski i Ukrainy. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, zakazów opuszczania kraju z jednoczesnymi zatrzymaniami paszportów, jak też dozory Policji. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wyklucza się dalszych zatrzymań.

Sprawcom grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

źródło: BiOSG

19-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)