REKLAMA
REKLAMA

Bieszczadzka Droga Krzyżowa już nie na Tarnicę. Pielgrzymi pójdą na Rozsypaniec

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W tym roku Bieszczadzka Droga Krzyżowa przejdzie nową trasą. Taką decyzję podjęła dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz przedstawiciele Archidiecezji Przemyskiej. Powodem zmian są liczne urazy pielgrzymów, którzy tłumnie uczestniczyli w modlitewnych spotkaniach, iluzoryczne warunki bezpieczeństwa oraz znaczne zniszczenia na szlakach turystycznych.

W kilku ostatnich latach liczba osób uczestniczących w Wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej na Tarnicę radykalnie wzrosła, osiągając 5 tysięcy. Ponad dwukrotnie został przekroczony limit dzienny (2100 osób) ustanowiony dla ścieżek turystycznych na Tarnicy, Szerokim Wierchu, Krzemieniu, Bukowym Berdzie, Kopie Bukowskiej, Haliczu i Rozsypańcu. Tak duża liczba pielgrzymów nie mogła pomieścić się na wyznaczonych ścieżkach. Ludzie wychodzili poza ścieżki i bariery zabezpieczające, dewastując cenne wysokogórskie zbiorowiska roślinne. Wczesnowiosenne warunki pogodowe – śnieg, lód i błoto, zwiększały śliskość i miały miejsce urazy kończyn czy omdlenia itp. Warunki bezpieczeństwa, pomimo obecności ratowników GOPR, były iluzoryczne. Przepychanie się w tłumie i głośne zachowania części uczestników zakłócały modlitewny charakter wydarzenia – czytamy w komunikacie umieszczonym na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

tarnica droga

Pielgrzymi nie pójdą już na Tarnicę w ramach Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej. Foto: archiwum esanok.pl

Podczas spotkania przedstawicieli Archidiecezji Przemyskiej i Bieszczadzkiego Parku Narodowego przeanalizowano sytuację i podjęto stosowne decyzje. W efekcie w tym roku pielgrzymi zamiast na Tarnicę pójdą na Rozsypaniec. Udostępniono dla nich  utwardzony trakt z Wołosatego na Przełęcz Bukowską. Na tym szlaku o długości około 8 km zainstalowane zostaną kolejne stacje drogi krzyżowej. Z kolei 8 kwietnia, czyli w sobotę przed Niedzielą Palmową, odbędzie się tu Bieszczadzka Droga Krzyżowa. Weźmie w niej udział Arcybiskup Adam Szal, który poświęci krzyż.

Jesteśmy przekonani, iż kontynuacja tradycyjnej Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej w nowym miejscu, na bezpiecznej dla ludzi i przyrody trasie, gdzie można będzie zapewnić dobrą organizację i religijny charakter, zostanie doceniona przez uczestników – czytamy w dalszej części komunikatu.

Warto także dodać, że dla osób mieszkających na miejscu w Wysokich Bieszczadach i dla turystów spędzających święta w górach, odbędzie się też Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa, również na Przełęcz Bukowską. Będzie ona powiązana z uroczystościami w miejscowych kościołach.

Rozdzielenie uczestników na dwa dni pomoże zadbać o dobrą organizację i lepszą modlitewną atmosferę. Na trasie Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej na Przełęcz Bukowską będą rozmieszczone stacje, a zarejestrowani uczestnicy otrzymają w centrum organizacyjnym w Wołosatym książeczki pt. „DROGA KRZYŻOWA na bieszczadzkich ścieżkach” z rozważaniami Ks. Profesora Kazimierza Bełcha – zapewnia dyrekcja BPN.

Remont szlaków i utrudnienia na trasach

W związku z wyjątkowo dużą presją ruchu turystycznego, wzrastającego z roku na rok w Parku, który w 2016 roku przekroczył 500 tysięcy osób na szlakach, pojawiają się poważne zniszczenia. Szlaki muszą być sukcesywnie remontowane przed każdym sezonem turystycznym. Nie da się tych prac przeprowadzać późną jesienią, a tym bardziej zimą. Praktycznie pozostaje na nie kilkanaście dni wczesną wiosną – w kwietniu. W 2017 roku szlaki na Tarnicę będą remontowane pomiędzy 20 marca a 25 kwietnia, to krótki czas na wykonanie dużych prac, zwłaszcza przy zmiennej kwietniowej pogodzie.

Dlatego w tym okresie szlak z Wołosatego na Tarnicę będzie zamknięty i wyłączony z udostępniania turystycznego – zaznacza dyrekcja BPN.

13-03-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)