REKLAMA
REKLAMA

Groty oszczepu, siekiery i narzędzia kościane sprzed tysięcy lat! Ukrainiec tłumaczył, że sam je znalazł (ZDJĘCIA)

REGION / PODKARPACIE. Przemyt narzędzi krzemiennych i kościanych, a także grotów oszczepu i siekiery udaremnili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (KAS) z przejścia granicznego w Krościenku. Pochodzące prawdopodobnie nawet sprzed 6 tys. lat przedmioty próbował nielegalnie wwieźć do Polski 41-letni obywatel Ukrainy.


Na archeologiczne przedmioty natrafili funkcjonariusze podczas szczegółowej kontroli osobowego opla, który wczoraj w południe (27.06 br.) wjechał na polsko-ukraińskie przejście graniczne w Krościenku.

Cenne znalezisko przewożone było w bagażu, odzieży i w elementach konstrukcyjnych pojazdu. Obok typowych kolekcjonerskich przedmiotów tj. posrebrzanych papierośnic, emblematów czy starych sprzączek do pasów, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli narzędzia krzemienne i kościane oraz groty oszczepu i siekiery. Ze wstępnej opinii muzealnych ekspertów wynika, że narzędzia mogą pochodzić prawdopodobnie sprzed 6 tys. la,t natomiast groty z początku naszej ery.

unnamed (1)

41-letni ob. Ukrainy, mieszkaniec rejonu Samborskiego, tłumaczył funkcjonariuszom, że część przedmiotów znalazł osobiście przy pomocy wykrywacza metalu, resztę kupił na akcjach internetowych. Przeciwko mężczyźnie wszczęte zostało postępowanie, w ramach którego biegli z zakresu archeologii dokładnie zbadają oraz wycenią przemycane przedmioty. Po orzeczeniu ich przepadku na rzecz Skarbu Państwa, zostaną przekazane do muzeum, wskazanego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.

unnamed (2)

To już druga w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, udaremniona przez funkcjonariuszy podkarpackiej Służby Celno- Skarbowej próba przemytu przedmiotów archeologicznych. W kwietniu br. funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce zatrzymali 141 przedmiotów archeologicznych (w tym biżuterii i przedmiotów o charakterze numizmatycznym), które próbował nielegalnie wwieźć do Polski 26 letni ob. Ukrainy.

W 2016 roku funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce udaremnili dwukrotnie większe partie przemycanych archeologicznych przedmiotów: łącznie 276 różnego rodzaju przedmiotów m.in. groty, ostrza, narzędzia rolnicze, groty, sztylety oraz monety.

unnamed

Służba Celno-Skarbowa

29-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)