REKLAMA
REKLAMA

Groty oszczepu, siekiery i narzędzia kościane sprzed tysięcy lat! Ukrainiec tłumaczył, że sam je znalazł (ZDJĘCIA)

REGION / PODKARPACIE. Przemyt narzędzi krzemiennych i kościanych, a także grotów oszczepu i siekiery udaremnili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (KAS) z przejścia granicznego w Krościenku. Pochodzące prawdopodobnie nawet sprzed 6 tys. lat przedmioty próbował nielegalnie wwieźć do Polski 41-letni obywatel Ukrainy.


Na archeologiczne przedmioty natrafili funkcjonariusze podczas szczegółowej kontroli osobowego opla, który wczoraj w południe (27.06 br.) wjechał na polsko-ukraińskie przejście graniczne w Krościenku.

Cenne znalezisko przewożone było w bagażu, odzieży i w elementach konstrukcyjnych pojazdu. Obok typowych kolekcjonerskich przedmiotów tj. posrebrzanych papierośnic, emblematów czy starych sprzączek do pasów, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli narzędzia krzemienne i kościane oraz groty oszczepu i siekiery. Ze wstępnej opinii muzealnych ekspertów wynika, że narzędzia mogą pochodzić prawdopodobnie sprzed 6 tys. la,t natomiast groty z początku naszej ery.

unnamed (1)

41-letni ob. Ukrainy, mieszkaniec rejonu Samborskiego, tłumaczył funkcjonariuszom, że część przedmiotów znalazł osobiście przy pomocy wykrywacza metalu, resztę kupił na akcjach internetowych. Przeciwko mężczyźnie wszczęte zostało postępowanie, w ramach którego biegli z zakresu archeologii dokładnie zbadają oraz wycenią przemycane przedmioty. Po orzeczeniu ich przepadku na rzecz Skarbu Państwa, zostaną przekazane do muzeum, wskazanego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.

unnamed (2)

To już druga w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, udaremniona przez funkcjonariuszy podkarpackiej Służby Celno- Skarbowej próba przemytu przedmiotów archeologicznych. W kwietniu br. funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce zatrzymali 141 przedmiotów archeologicznych (w tym biżuterii i przedmiotów o charakterze numizmatycznym), które próbował nielegalnie wwieźć do Polski 26 letni ob. Ukrainy.

W 2016 roku funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce udaremnili dwukrotnie większe partie przemycanych archeologicznych przedmiotów: łącznie 276 różnego rodzaju przedmiotów m.in. groty, ostrza, narzędzia rolnicze, groty, sztylety oraz monety.

unnamed

Służba Celno-Skarbowa

29-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)