REKLAMA
REKLAMA

Idzie wiosna, motocykliści wracają na drogi

SANOK / PODKARPACIE. Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a ładna pogoda zachęca już niektórych motocyklistów do wyprowadzenia maszyn i rozpoczęcia sezonu motocyklowego 2017. Policjanci przypominają o zasadach, które poprawią bezpieczeństwo miłośnikom jednośladów.


Kierowco!

– Niezwykle ważne jest zachowanie bezpiecznego odstępu od motocykla. Motocyklista jest bardziej narażony na ryzyko śmierci niż kierowca auta.
– Kierowco, bądź czujny podczas skrętu w lewo – trudno jest ocenić szybkość motocykla jadącego za pojazdem.
– Pamiętaj! Motocykliści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, należy szanować ich prawo do jazdy.
– Ponadto sprawdzajmy lusterka, pamiętajmy o tzw. „martwych polach”, zwłaszcza przy zmianie pasa.
– Gdy widzimy w oddali światełko motocykla powinniśmy upewnić się czy uda nam się włączyć do ruchu przed zbliżającym się pojazdem.

Motocyklisto pamiętaj!

– Po kilku miesiącach niekorzystania z motocykla trzeba się zaadoptować do nowych warunków, ważna jest koncentracja oraz szybkość reakcji.
– Pamiętaj o tym, że w marcu i kwietniu nawierzchnia dróg może być jeszcze śliska, niż w połowie sezonu motocyklowego, a jakość niektórych dróg po zimie, może być nie najlepsza.
– Dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu to najczęstsze przyczyny wypadku.
– Motocyklisto,  bierz pod uwagę, że możesz znajdować się w martwym polu innego kierowcy. Błędem jest założenie przez motocyklistę, że inni, prowadzący samochód, go widzą.
– Należy również mieć na uwadze, że środek pasa nie jest najbezpieczniejszym miejscem do jazdy, ponieważ może znajdować się na nim olej z innych pojazdów, który w czasie deszczu może przyczynić się do poślizgu.
– Strój motocyklisty ma również bardzo ważne znaczenie. Motocyklista powinien zawsze zakładać ubranie z długimi rękawami i nogawkami, rękawiczki, specjalne stroje z wzmocnieniami na kolanach i łokciach. Ubiór nie powinien utrudniać ruchów.  Zawsze należy zakładać dopasowany indywidualnie kask.
– Ważnym jest też, aby motocykl utrzymywać w nienagannym stanie technicznym przez cały okres jego użytkowania, jak i po zakończeniu sezonu. Przed samym sezonem należy bezwzględnie dokonać dokładnego przeglądu jego stanu technicznego, zwracając szczególną uwagę na układ hamulcowy, stan ogumienia oraz układ napędowy. Motocyklista powinien dokonać wymiany płynów eksploatacyjnych, zgodnie z danymi technicznymi pojazdu.
– Błędem jest także oszczędzanie na oponach oraz na stroju motocyklisty. W sytuacji kryzysowej mogą uratować nie tylko zdrowie, ale i życie.

303-123588

źródło: KPP Ustrzyki Dolne

08-03-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)