REKLAMA
REKLAMA

Jan Paweł II i Matka Teresa z Kalkuty. Nowi święci w międzybrodzkim ikonostasie (ZDJĘCIE)

MIĘDZYBRODZIE / PODKARPACIE. Już wkrótce ikonostas międzybrodzki wzbogaci się o ikony współczesnych nam „wielkich świętych”. W drzwiach diakońskich znajdą swoje miejsce wizerunki św. Jana Pawła II i św. Matki Teresy z Kalkuty. Osoby te są znane nie tylko wśród chrześcijan, ale również w kręgach innych kultur i religii. Ich życie pełne miłości i poświęcenia oraz szacunku dla każdego człowieka stało się wyznacznikiem autentyczności wiary uczniów Chrystusa.

Długi, bo prawie 27-letni pontyfikat Papieża Polaka Jana Pawła II zapisał się w najnowszej historii Kościoła nie tylko ożywieniem życia religijnego, ale również otwarciem na problemy współczesnego świata i poszukiwaniem rozwiązań problemów na drogach ekumenizmu, przebaczenia i współpracy. Spotkania na modlitwie w Asyżu stały się znakiem nie tylko wspólnej troski o pokój, ale również poszukiwania przez przywódców religijnych zgromadzonych wokół Jana Pawła II tego co łączy, mimo istniejących wciąż różnic.

Matka Teresa z Kalkuty – z pochodzenia Albanka – poświęciła swoje życie w służbie najuboższym. Wraz z siostrami ze zgromadzenia Misjonarek Miłości poszukiwała ich na ulicach nie tylko ubogiej Kalkuty, ale również bogatych metropolii świata. Przytulając do serca, zwłaszcza porzucone dzieci czy umierających przywracała im ludzką godność, choćby na kilka chwil gasnącego życia.

anna

Foto: Puste dotąd przestrzenie drzwi diakońskich wypełnią wizerunki nowych świętych.

Wizerunki nowych świętych, obok dostojnego szeregu Apostołów i proroków Starego Testamentu, którzy stanowią kanon każdego ikonostasu, będą dla uczestników sprawowanych tu Mszy świętych wyzwaniem, aby w codziennym życiu mieć odwagę podejmować to, co trudne.

Nowe elementy liturgicznego wyposażenia powstają w sanockiej pracowni konserwatorskiej Sandry Benedyk Dyl. Pod jej nadzorem wykonywane były w ostatnich latach prace konserwatorskie przywracające pierwotne piękno międzybrodzkiej cerkiewki. Fundatorami ikon są uczestnicy niedzielnych Mszy świętych odprawianych tu o godz. 9.30.

materiały nadesłane

05-09-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)