REKLAMA
REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – obchody w Sanoku (PROGRAM)

SANOK / PODKARPACIE. Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Sanoku odbędzie się jutro, 24 stycznia. W imieniu prof. Wacława Wierzbieńca, kierownika Zakładu Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego – inicjatora i głównego organizatora, zapraszamy do uczestnictwa w uroczystości.

Wzorem lat ubiegłych obchody odbędą się we wszystkich zaangażowanych w przedsięwzięcie miastach i miejscowościach Podkarpacia.

Przedsięwzięcie organizowane jest pod patronatem Pana Marszałka Władysława Ortyla, wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Odział w Rzeszowie, Polskim Towarzystwem Historycznym Odział w Rzeszowie, Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Podkarpackim Kuratorium Oświaty, Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli, Kurią Diecezjalną w Rzeszowie, Prezydentem Miasta Rzeszowa, Prezydentem Miasta Krosna, Prezydentem Miasta Przemyśla, Prezydentem Miasta Mielca, Prezydentem Miasta Tarnobrzega, jak również z władzami samorządowymi, instytucjami i organizacjami, które podjęły się jego organizacji na terenie poszczególnych miast i miejscowości województwa.

Zasadniczym celem obchodów jest propagowanie pamięci o Ofiarach Holokaustu poprzez upamiętnienie miejsc po masowych mordach na ludności żydowskiej. Pamięć o ratujących Żydów od śmierci podczas II wojny światowej, aktywizacja młodzieży w duchu budowy tolerancji i dialogu oraz propagowania wielokulturowości Podkarpacia.

Program obchodów w Sanoku:

  • 9:30 – 10:00 Uczczenie ofiar Holocaustu – cmentarz żydowski ul. Kiczury
  • 10:30 – 12:00 Lekcja muzealna Muzeum Budownictwa Ludowego, film „Judaika w sanockim skansenie”, ul. Rybickiego 3
  • 12:30 – 14:00 Prezentacja multimedialna pt. „Historia sanockiej społeczności żydowskiej z naciskiem na miejsca Zagłady” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół nr 1 z wprowadzeniem mgr Joanny Albigowskiej, (Muzem Historyczne, sala Gobelinowa, ul. Zamkowa)
  • prelekcja prof. Elżbiety Rączy (Uniwersytet Rzeszowski, IPN Oddział w Rzeszowie) pt. „Polacy ratujący Żydów w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego”, Muzeum Historyczne, sala gobelinowa, ul. Zamkowa
  • 14:00 – 14:30 Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Żydom sanockim, przed wejściem do Zamku, ul. Zamkowa
  • 17:00 – 19:00 Promocja książki pt. „Ocalenie z innego miejsca” autorstwa Abrahama Wernera, sanoczanina ocalałego z Holocaustu, Miejska Biblioteka Publiczna ul. Lenartowicza 2
  • Koncert w wykonaniu młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sanoku, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Lenartowicza 2

 image description

materiały nadesłane

23-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)