REKLAMA
REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – obchody w Sanoku (PROGRAM)

SANOK / PODKARPACIE. Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Sanoku odbędzie się jutro, 24 stycznia. W imieniu prof. Wacława Wierzbieńca, kierownika Zakładu Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego – inicjatora i głównego organizatora, zapraszamy do uczestnictwa w uroczystości.

Wzorem lat ubiegłych obchody odbędą się we wszystkich zaangażowanych w przedsięwzięcie miastach i miejscowościach Podkarpacia.

Przedsięwzięcie organizowane jest pod patronatem Pana Marszałka Władysława Ortyla, wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Odział w Rzeszowie, Polskim Towarzystwem Historycznym Odział w Rzeszowie, Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Podkarpackim Kuratorium Oświaty, Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli, Kurią Diecezjalną w Rzeszowie, Prezydentem Miasta Rzeszowa, Prezydentem Miasta Krosna, Prezydentem Miasta Przemyśla, Prezydentem Miasta Mielca, Prezydentem Miasta Tarnobrzega, jak również z władzami samorządowymi, instytucjami i organizacjami, które podjęły się jego organizacji na terenie poszczególnych miast i miejscowości województwa.

Zasadniczym celem obchodów jest propagowanie pamięci o Ofiarach Holokaustu poprzez upamiętnienie miejsc po masowych mordach na ludności żydowskiej. Pamięć o ratujących Żydów od śmierci podczas II wojny światowej, aktywizacja młodzieży w duchu budowy tolerancji i dialogu oraz propagowania wielokulturowości Podkarpacia.

Program obchodów w Sanoku:

  • 9:30 – 10:00 Uczczenie ofiar Holocaustu – cmentarz żydowski ul. Kiczury
  • 10:30 – 12:00 Lekcja muzealna Muzeum Budownictwa Ludowego, film „Judaika w sanockim skansenie”, ul. Rybickiego 3
  • 12:30 – 14:00 Prezentacja multimedialna pt. „Historia sanockiej społeczności żydowskiej z naciskiem na miejsca Zagłady” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół nr 1 z wprowadzeniem mgr Joanny Albigowskiej, (Muzem Historyczne, sala Gobelinowa, ul. Zamkowa)
  • prelekcja prof. Elżbiety Rączy (Uniwersytet Rzeszowski, IPN Oddział w Rzeszowie) pt. „Polacy ratujący Żydów w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego”, Muzeum Historyczne, sala gobelinowa, ul. Zamkowa
  • 14:00 – 14:30 Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Żydom sanockim, przed wejściem do Zamku, ul. Zamkowa
  • 17:00 – 19:00 Promocja książki pt. „Ocalenie z innego miejsca” autorstwa Abrahama Wernera, sanoczanina ocalałego z Holocaustu, Miejska Biblioteka Publiczna ul. Lenartowicza 2
  • Koncert w wykonaniu młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sanoku, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Lenartowicza 2

 image description

materiały nadesłane

23-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)