REKLAMA
REKLAMA

Młodzi Ekolodzy z Zagórza laureatami Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek” (ZDJĘCIA)

ZAGÓRZ, SANOK / PODKARPACIE. W  Sanoku odbył się XX Zlot Harcerzy – Ekologów podsumowujący trwającą od września 2016 r. XXVIII edycję Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek”. Ta edycja była wyjątkowa – zgłosiło się aż 50 środowisk, a wszystkie zadania zrealizowało 29 gromad, drużyn i kół ekologicznych.

Zlot Harcerzy i Ekologów był uwieńczeniem pracy zrealizowanej w pięciu zadaniach, z których w określonym terminie uczestnicy przesyłali meldunki w formie elektronicznej do „centrum akcji” w Sanoku. Zadania te to: wycieczka do lasu, pomysł na wykorzystanie papieru makulaturowego, spotkanie z leśnikami i np. obchód z nimi lasu, zasadzenie „Florkowego lasu”, przygotowanie fotorelacji o „gościnnym drzewie”, dającym życie innym organizmom.

O rozmachu akcji świadczy wykaz tegorocznych uczestników i finalistów. W kategorii Zuchy wygrały „Promyczki” z Lipin, wśród harcerzy młodszych – 1 Pilzneńska DH „Zielona Jedynka”. W kategorii harcerzy starszych i ekologów tytuł laureata zdobyły DH „Czarne Orły” z Parkosza i Młodzi Zagórscy Ekolodzy.

Drużyna Gimnazjum w Zagórzu – Młodzi Zagórscy Ekolodzy, z opiekunem p. Krystyną Witowicz otrzymała również I miejsce w Konkursie na najlepszą prezentację zadań podczas Zlotu – Wystawę zadań. Ponadto ekolodzy zdobyli wszystkie sześć punktowanych miejsc w Konkursie Wiedzy Ekologicznej „Znaczenie Drzew”. Dyplomy Laureatów Konkursu zdobyli: Julia Kucharska, Julita Kozubek, Martyna Czech, Szymon Marszałek, Sara Jaworska i Michał Niesytto.

Gimnazjaliści z Zagórza doskonale zaprezentowali się również podczas Festiwalu Piosenki Ekologicznej, w którym wystąpiła cała drużyna z napisaną przez siebie, autorską piosenką ekologiczną.

Na uroczystej Gali w auli PWSZ w Sanoku, w obecności Burmistrza  Miasta Sanoka, Tadeusza Pióro, Dyrektora WFOŚiGW Jana Węgrzyniaka, dr n. leśnych, Rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edwarda Marszałka, Dyrektorów szkół i organizatorów Zlotu, Komendy Hufca ZHP Ziemi Sanockiej z  hm. Krystyną Chowaniec i hm. Magdaleną Zgódko, podsumowano wyniki i konkursy całorocznej pracy Ekologów i Harcerzy.

Poseł na sejm, dr Piotr Uruski wystosował do zebranych list, który odczytała w jego imieniu p. Aneta Figiel. Natomiast dr inż. Jerzy Mączyński, kierownik Zakładu Leśnictwa oraz kanclerz PWSZ w Sanoku wygłosił wykład na temat „Rola i znaczenie drzew”.

Podczas gali Młodzi Ekolodzy z Zagórza referowali zadanie „Gościnne drzewa” – przedstawiając doniosłą rolę i różnorodne znaczenie Gościnnych drzew, które choć pozornie martwe – tętnią życiem.

unnamed (17)

Program Zlotu był bardzo ciekawy i różnorodny. To były  trzy dni pełne wielu atrakcji!  m.in.: sobotnia wędrówka ścieżką edukacyjno-przyrodniczą „Orli Kamień” w Sanoku. Podczas rajdu, trasą wynoszącą ponad 6 km, przeszło 46 młodych harcerzy i ekologów wraz z opiekunami. Celem rajdu było zapoznanie się z przyrodą i historią regionu. Umożliwiły to m.in. tematyczne przystanki znajdujące się na trasie ścieżki: Królewska Studnia, Okopy II Wojny Światowej, Odnowienie naturalne jodły, Orli Kamień, Praca leśnika, Kapliczka. Młodzież zdobyła również wiedzę na temat różnic między poszczególnymi gatunkami drzew, poznała nowe pojęcia z dziedziny nauk przyrodniczych oraz wzięła udział w konkursie ekologiczno-przyrodniczym przygotowanym specjalnie na okoliczność niniejszego rajdu. Młodzi przyrodnicy, przy każdym przystanku, losowali pytania i odpowiadali na nie samodzielnie bądź wspólnie z grupą. Przy ostatnim przystanku nastąpiło wręczenie nagród (materiałów edukacyjno-promocyjnych ZPK w Przemyślu) oraz pożegnanie z grupą.

Inną atrakcją było zaproszenie na Zlot Podróżnika Grupy TRZASK, który zabrał nas w podróż do Tajlandii. Ponadto Sztab Akcji przygotował „Gry miejskie”, festiwal piosenki ekologicznej, warsztaty w parku miejskim, itd.

HOAE Florek to akcja mająca na celu żywy kontakt dzieci i młodzieży z przyrodą. Jest doskonałym sposobem aby młodzi ludzie wyszli z budynków szkół, sprzed komputerów i zdobywali nie suchą, ale praktyczną wiedzę.

Młodzi Ekolodzy z Zagórza

08-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)