REKLAMA
ZS2 Zamek Lesko
REKLAMA

Młodzi Ekolodzy z Zagórza laureatami Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek” (ZDJĘCIA)

ZAGÓRZ, SANOK / PODKARPACIE. W  Sanoku odbył się XX Zlot Harcerzy – Ekologów podsumowujący trwającą od września 2016 r. XXVIII edycję Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek”. Ta edycja była wyjątkowa – zgłosiło się aż 50 środowisk, a wszystkie zadania zrealizowało 29 gromad, drużyn i kół ekologicznych.

Zlot Harcerzy i Ekologów był uwieńczeniem pracy zrealizowanej w pięciu zadaniach, z których w określonym terminie uczestnicy przesyłali meldunki w formie elektronicznej do „centrum akcji” w Sanoku. Zadania te to: wycieczka do lasu, pomysł na wykorzystanie papieru makulaturowego, spotkanie z leśnikami i np. obchód z nimi lasu, zasadzenie „Florkowego lasu”, przygotowanie fotorelacji o „gościnnym drzewie”, dającym życie innym organizmom.

O rozmachu akcji świadczy wykaz tegorocznych uczestników i finalistów. W kategorii Zuchy wygrały „Promyczki” z Lipin, wśród harcerzy młodszych – 1 Pilzneńska DH „Zielona Jedynka”. W kategorii harcerzy starszych i ekologów tytuł laureata zdobyły DH „Czarne Orły” z Parkosza i Młodzi Zagórscy Ekolodzy.

Drużyna Gimnazjum w Zagórzu – Młodzi Zagórscy Ekolodzy, z opiekunem p. Krystyną Witowicz otrzymała również I miejsce w Konkursie na najlepszą prezentację zadań podczas Zlotu – Wystawę zadań. Ponadto ekolodzy zdobyli wszystkie sześć punktowanych miejsc w Konkursie Wiedzy Ekologicznej „Znaczenie Drzew”. Dyplomy Laureatów Konkursu zdobyli: Julia Kucharska, Julita Kozubek, Martyna Czech, Szymon Marszałek, Sara Jaworska i Michał Niesytto.

Gimnazjaliści z Zagórza doskonale zaprezentowali się również podczas Festiwalu Piosenki Ekologicznej, w którym wystąpiła cała drużyna z napisaną przez siebie, autorską piosenką ekologiczną.

Na uroczystej Gali w auli PWSZ w Sanoku, w obecności Burmistrza  Miasta Sanoka, Tadeusza Pióro, Dyrektora WFOŚiGW Jana Węgrzyniaka, dr n. leśnych, Rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edwarda Marszałka, Dyrektorów szkół i organizatorów Zlotu, Komendy Hufca ZHP Ziemi Sanockiej z  hm. Krystyną Chowaniec i hm. Magdaleną Zgódko, podsumowano wyniki i konkursy całorocznej pracy Ekologów i Harcerzy.

Poseł na sejm, dr Piotr Uruski wystosował do zebranych list, który odczytała w jego imieniu p. Aneta Figiel. Natomiast dr inż. Jerzy Mączyński, kierownik Zakładu Leśnictwa oraz kanclerz PWSZ w Sanoku wygłosił wykład na temat „Rola i znaczenie drzew”.

Podczas gali Młodzi Ekolodzy z Zagórza referowali zadanie „Gościnne drzewa” – przedstawiając doniosłą rolę i różnorodne znaczenie Gościnnych drzew, które choć pozornie martwe – tętnią życiem.

unnamed (17)

Program Zlotu był bardzo ciekawy i różnorodny. To były  trzy dni pełne wielu atrakcji!  m.in.: sobotnia wędrówka ścieżką edukacyjno-przyrodniczą „Orli Kamień” w Sanoku. Podczas rajdu, trasą wynoszącą ponad 6 km, przeszło 46 młodych harcerzy i ekologów wraz z opiekunami. Celem rajdu było zapoznanie się z przyrodą i historią regionu. Umożliwiły to m.in. tematyczne przystanki znajdujące się na trasie ścieżki: Królewska Studnia, Okopy II Wojny Światowej, Odnowienie naturalne jodły, Orli Kamień, Praca leśnika, Kapliczka. Młodzież zdobyła również wiedzę na temat różnic między poszczególnymi gatunkami drzew, poznała nowe pojęcia z dziedziny nauk przyrodniczych oraz wzięła udział w konkursie ekologiczno-przyrodniczym przygotowanym specjalnie na okoliczność niniejszego rajdu. Młodzi przyrodnicy, przy każdym przystanku, losowali pytania i odpowiadali na nie samodzielnie bądź wspólnie z grupą. Przy ostatnim przystanku nastąpiło wręczenie nagród (materiałów edukacyjno-promocyjnych ZPK w Przemyślu) oraz pożegnanie z grupą.

Inną atrakcją było zaproszenie na Zlot Podróżnika Grupy TRZASK, który zabrał nas w podróż do Tajlandii. Ponadto Sztab Akcji przygotował „Gry miejskie”, festiwal piosenki ekologicznej, warsztaty w parku miejskim, itd.

HOAE Florek to akcja mająca na celu żywy kontakt dzieci i młodzieży z przyrodą. Jest doskonałym sposobem aby młodzi ludzie wyszli z budynków szkół, sprzed komputerów i zdobywali nie suchą, ale praktyczną wiedzę.

Młodzi Ekolodzy z Zagórza

08-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)